Nawigacja

  • Akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

    Akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

    W dniu 08.06.2018r. (piątek) w naszej szkole odbędzie sie akcja "Jak nie czytam, jak czytam". Tego dnia każdy uczeń przynosi dowolnie wybraną książkę. O godz. 10:00 nastąpi wspólne czytanie - każdy czyta to, na co ma ochotę smiley

  • Dzień Dziecka - dzień sportu

    Dzień Dziecka - dzień sportu

    Dziś w naszej szkole świętowaliśmy dzień dziecka, pod hasłem "Dzień Dziecka - dzień sportu". O godzinie 9:00 na boisku szkolnym p. dyrektor powitała całą zgromadzoną społeczność szkolną- od zerówek, aż po trzecie klasy gimnazjum, oraz gości- czyli uczniów ze Szkoły Podstawowej w Skaratkach, wraz ze swoim nauczycielem w-fu, p. Zbigniewem Koneckim. Następnie zapoznano uczniów z planem dnia, a był on bardzo bogaty w atrakcje. Na uczniów czekały: rozgrywki sportowe (m.in. mecze piłki nożnej, pchnięcie kulą, skok w dal, gra w palanta, mecz siatkówki), pokaz bojowego wozu strażackiego- do obejrzenia którego zachęcał sam mistrz olimpijski Zbigniew Bródka, oraz najważniejsze wydarzenie - "Bieg dla Niepodległej". "Bieg dla niepodległej" jest jednym z elememtów szkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Brali w nim udział wszyscy uczniowie z obydwu szkół (a nawet niektórzy nauczyciele:)). Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i słodkie upominki. Również i w pozostałych konkurencjach sportowych najlepsi otrzymali nagrody i dyplomy. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla uczniów i ich wychowawców. Za organizację dziesiejszego dnia odpowiedzialni byli nasi wuefiści: p. G. Czajka, p. A. Stajuda i p. M. Szymajda, przy współpracy p. Z. Koneckiego.  Zdjęcia w Galerii.

  • Finał XIV Turnieju Wiedzy Przyrodniczej

    Dziś, kiedy cała społeczność szkolna bawiła się na "Dniu dziecka", dwie uczennice- Julia Grabowicz z kl. 6 i Martyna Gajewska z kl. 7, razem z p. Beatą Tomalą, brały udział w finałowej rozgrywce XIV TWP w Nadleśnictwie Zwierzyniec, koło Skierniewic. Dziewczynki z powodzeniem przeszły wcześnejsze etapy turnieju i wraz z innymi uczniami z powiatów łowickiego, skierniewickiego, rawskiego i żyrardowskiego rywalizowały o miano laureatów- czyli najlepszych przyrodników regionu. Pytania jak zwykle były bardzo trudne i wymagające wiedzy wykraczającej poza program nauczania przyrody w szkole podstawowej. Dziewczynki spisały się bardzo dobrze, uzyskując tytuł finalistek turnieju. Serdecznie gratulujemy sukcesu!  Zdjęcia w Galerii.  

  • Wycieczka w Pieniny klas 5

    Wycieczka w Pieniny klas 5

        W dniach 28- 30 maja uczniowie klas 5a i 5b wybrali się na wycieczkę w Pieniny. W długą podróż na południe Polski wyruszyliśmy ok. godz. 7:00. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Niedzicy- wsi położonej w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Łapsze Niżne. Tam zobaczyliśmy piękny zamek z XIV wieku, prywatny cmentarz Salamonów (ostatnich baronów  na zamku w Niedzicy), sztuczny zbiornik wodny z zaporą oraz powstałe na zaporze przestrzenne malowidło 3D. Następnie, udaliśmy się do pobliskiej Bacówki, by zobaczyć etap tworzenia pysznych oscypków. Każdy miał możliwość kupna świeżego, wyrabianego na miejscu serka. Około godz. 19 udaliśmy się do miejsca zakwaterowania na obiadokolację. 

       Drugi dzień naszej wycieczki był dość intensywny. Już od rana czekało na nas niemałe wyzwanie- zdobycie szczytu Trzy Korony (najwyższego szczytu Pienin Środkowych o wysokości 982 m n.p.m. należącego do Masywu Trzech Koron). Każdy bez problemu pokonał niełatwą trasę, by na koniec móc podziwiać przepiękne widoki z tarasu widokowego na samym szczycie. Po zejściu ze szczytu udaliśmy się do Wąwozu Homole, położonego w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, iż nazwa wąwozu pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny), a sam wąwóz ma długość ok. 800 m. Następnie, przyszedł czas na pyszne lody i pamiątki w uroczym mieście uzdrowiskowym- Szczawnicy. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją, grillem i wspólną grą w piłkę siatkową. 

       Trzeciego dnia wyruszyliśmy do miejscowości Sromowce na spływ Dunajcem. Zaopatrzeni w kamizelki ratunkowe, zajęliśmy miejsca w tratwach. W trakcie spływu podziwialiśmy piękne widoki oraz z ciekawością słuchaliśmy dowcipów flisaków i ich opowieści o Pieninach. Spływ trwał ok. 2 godz. i był jedną z najciekawszych atrakcji naszej wycieczki. Około godz. 12 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodzę nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald's. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Domaniewic ok. godz. 20. 

  • Warsztaty edukacyjne i konkurs z pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem ratowników medycznych

    Warsztaty edukacyjne i konkurs z pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem ratowników medycznych

    ttps://elc24.net/wiadomosci-lowicz/szkolne/warsztaty-edukacyjne-oraz-miedzyszkolny-konkurs-z-pierwszej-pomocy-przedmedycznej-iii-edycja

    W dniu 28 maja br. uczniowie klasy IVb oraz klas trzecich oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w ciekawych zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach brali udział także przedstawiciele klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Domaniewicach oraz VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Skaratkach. Warsztaty edukacyjne podzielone zostały na dwie części. W pierwszej, od godziny 9-tej, sześciu ratowników medycznych z firmy Falck-Medycyna zaprezentowało nam pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. W międzyczasie ratownicy opowiadali nam o swojej pracy oraz uczyli udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Bardzo ciekawym doświadczeniem była możliwość obejrzenia z bliska karetki pogotowia oraz jej wyposażenia w profesjonalny sprzęt, służący do ratowania zdrowia i życia ludzi.

    W drugiej części spotkania odbył się finał III Międzyszkolnego Konkursu „Pierwsza pomoc w stanach bezpośredniego zagrożenia życia” pod patronatem Wójta Gminy Domaniewice Pana Pawła Kwiatkowskiego, który zaszczycił nas swoją obecnością. Celem konkursu było propagowanie idei niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej w stanach zagrażających życiu poszkodowanego oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszy etap (teoretyczny) przeprowadzony został w dniu 17 maja br. w każdej ze szkół z terenu gminy. Do finału zakwalifikowało się 7 dwuosobowych zespołów: (2 zespoły ze SP w Skaratkach, 5 zespołów ze SP w Domaniewicach (w tym 3 zespoły z oddziałów gimnazjalnych). Każdy zespół miał do wykonania dwa takie same zadania praktyczne, które oceniła komisja konkursowa w składzie:

    Paweł Kwiatkowski – Wójt Gminy Domaniewice,

    Cezary Wójcik – wicedyrektor szkoły,

    Anna Śliwińska – ratownik medyczny,
    Krzysztof Boczkowski– ratownik medyczny

     

    Zadania konkursowe:

    1) ocena bezpieczeństwa i stanu poszkodowanego oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej na materacu. Poszkodowany nieprzytomny, oddychający
    2) resuscytacja krążeniowo – oddechowa na fantomie. Poszkodowany nieprzytomny, nieoddychający

     

    Wyniki w kategorii szkoły podstawowe:

    I miejsce – zespół w składzie:
    Kucińska Emilia – kl. VII SP w Skaratkach
    Kucińska Aleksandra – kl. VII SP w Skaratkach

    Wyróżnienia – zespoły w składzie:
    Szuflińska Gabriela – kl. VI SP w Skaratkach
    Fabjańska Katarzyna – kl. VI SP w Skaratkach

    Kwestarz Mateusz – kl. VI SP w Domaniewicach
    Siek Bartłomiej – kl. VI SP w Domaniewicach

    Mrozowicz Maksymilian – kl. VI SP w Domaniewicach
    Kostrzewa Aleksandra – kl. VI SP w Domaniewicach

     

    Wyniki w kategorii gimnazjum:

    I miejsce – zespół w składzie:

    Kozakiewicz Natalia – kl. IIIb gimnazjum w Domaniewicach
    Widawska Kinga – kl. IIIb gimnazjum w Domaniewicach

    Wyróżnienia – zespoły w składzie:
    Jóźwicka Katarzyna – kl. IIIb gimnazjum w Domaniewicach
    Pawlata Julia – kl. IIIb gimnazjum w Domaniewicach

    Mróz Natalia – kl. IIIa gimnazjum w Domaniewicach
    Radzikowska Nikola – kl. IIIa gimnazjum w Domaniewicach

    Za zajęcie pierwszego miejsca każdy z uczestników otrzymał: dyplom oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe. Nauczyciele - opiekunowie zespołów konkursowych: p. Elżbieta Gajda, p. Małgorzata Pawlata i p. Cezary Wójcik otrzymali podziękowania.

    Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Wójta za patronat i nagrody oraz ratownikom medycznym za cenne szkolenie i chęć udziału w jury. Panu Mateuszowi Czajce dziękujemy za zorganizowanie przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego i karetki pogotowia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w tej ważnej lekcji, jaką jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Zdjęcia w Galerii.

     

                                                                                                                              Cezary Wójcik


     

  • Biblioteka szkolna - ogłoszenie

    Biblioteka szkolna - ogłoszenie

    08.06.2018r. - termin oddania książek do biblioteki.

    11.06.2018r. - termin zwrotu podręczników.

  • Dzień Dziecka - 5 czerwca 2018r.

    Dzień Dziecka - 5 czerwca 2018r.

    Uroczyste obchody Dnia Dziecka w naszej szkole odbędą się we wtorek 5 czerwca 2018r.

  • Domaniewicka Majówka z kostką Rubika

    Domaniewicka Majówka z kostką Rubika

    W niedzielę, przy pięknej pogodzie, odbyła się "Domaniewicka Majówka". Od rana, na boisku przy szkole podstawowej odbywał się tzw. "cross domaniewicki" pod patronatem Zbyszka Bródki, a w świetlicy szkolnej rywalizowali szachiści. Po południu, na placu koło ośrodka zdrowia, rozpoczął się festyn wiejski, z najważniejszą imprezą dnia- czyli Turniejem Wsi. Natomiast w szkolnej hali sportowej zagościła kostka Rubika. Odbywały się tu ogólnopolskie zawody w układaniu kostki Rubika na czas, w ramach łódzkiej ligi speedcubingu- Cube Factory Legue (CFL). Zjechali do nas najlepsi polscy zawodnicy, z których wielu jest aktualnymi rekordzistami świata lub mistrzami naszego kraju, np. Jonatan Kłosko, Michał Rzewuski (zwycięzca programu „The Brain - Genialny Umysł”) czy Tymon Kolasiński, w różnych odmianach kostki Rubika, takich jak skewb czy piraminx. Od godziny 8:30 do 19:00, rywalizowali oni w 7 oficjalnych konkurencjach: klasyczna kosta 3x3x3, większa kostka 4x4x4, kostka 3x3x3 z zamkniętymi oczami (BLD) i jedną ręką (OH), skewb i pyraminx. Każda z konkurencji miała 2 lub 3 rundy i kończyła się rywalizacją finałową, wyłaniającą najlepszą trójkę zawodników. Zawody sędziowali uczniowie klasy 7 oraz 3 uczniów z GP, którzy na ten czas zamienili się w wolontariuszy. Dzięki ich pomocy zawody przebiegały bardzo sprawnie. Sądziować pomagali: Weronika Lebioda, Patrycja Hemka, Julia Pianka, Julia Pieniążek, Wiktoria Konecka, Dominika Imiołek, Weronika Markowska, Paulina Pietrasiak, Martyna Gajewska, Dawid Grzelak, Olek Stajuda, Szymon Leszczyński, Mateusz Golisz i Marcin Kosiorek. Uczniowie zostali przeszkoleni przez delegata zawodów - Radka "Dżodżo" Drozdowicza- znanego youtubera oraz sędziego głównego zawodów z ramienia światowej federacji speedcubingu WCA. Mieszkańcy Domaniewic po raz pierwszy mogli zobaczyć, jak przebiegają takie zawody, z jaką pasją układają kostkę Rubika dzieci i dorośli, bo najmłodsza zawodniczka Pola miała 8 lat, a najstarszym był pan Janusz - lat 37, którzy rywalizowali jak równy z równym. Zawdnicy ci otrzymali od wójta gminy stosowne puchary. Puchar otrzymał również Michał Rzewuski- za najszybszy czas pojedynczego ułożenia. Michał uporał się z ułożeniem tradycyjnej kostki Rubika 3x3x3 w zaledwie 6,34 sekundy. Ten sam zawodnik w czasie naszych zawodów pobił także rekord Polski w średniej, w kostce 4x4x4. Jego wynik i nowy rekord Polski to 29,85 sekundy. Wieczorem, na głównej scenie festynu, najlepsi zawodnicy otrzymali z rąk wójta gminy- p. Pawła Kwiatkowskiego, medale, puchary i dyplomy, a wszyscy, którzy zaangażowali się w organizację zawodów, w tym główny organizator Michał Wojcieszek- stosowne podziękowania. Zdjęcia w Galerii.

    Wyniki zawodów można prześledzić na stronie http://cubecomps.com/live.php?cid=3231 

  • Doświadczenia na przyrodzie

    Doświadczenia na przyrodzie

    Na lekcjach przyrody w klasie 5 nie można sie nudzić :) ostatnio uczniowie badali rozszerzalność cieczy pod wpływem temperatury. Wykorzystując proste i łatwo dostępne przedmioty, uczniowie skonstruowali proste urządzenie. Pod wpływem gorącej wody zabarwiona tuszem woda z butelki zaczęła się podnosić w plastikowej rurce, zwiększając swoją objętość. Zjawisko rozszerzalności cipelnej możemy zaobserwować w wielu miejscach wokół siebie, np. w termometrze. Zdjęcia w Galerii.

  • Wyniki konkursu Matematyczny Kangur 2018

    Wyniki konkursu Matematyczny Kangur 2018

    Wyniki dla kategorii Maluch:

    klasa 3: wyróżnienie - Szczołko Wojciech, Jóźwicka Milena, Lebioda Szymon.

    klasa 4: wynik bardzo dobry - Fronchowicz Maksymilian.

    Wyniki dla kategorii Beniamin:

    klasa 5: wyróżnienie - Imiołek Dawid.

    Wyniki dla kategorii Junior:

    klasa 3 gimnazjum: wyróżnienie - Pawlata Julia.

    Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

  • Klasa 1b na warsztatach kulinarnych w Łowiczu.

    Klasa 1b na warsztatach kulinarnych w Łowiczu.

    Jakiś czas temy, klasa 1b wraz ze swoją wychowawczynią- p. Beatą Fraszczyk-Rusek, uczestniczyli w warsztatach klulinarnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu, na Blichu. Uczniowie pod czujnym okiem starszych kolegów zrobili pizzę i ciasteczka. Samodzielnie wykonana i upieczona pizza smakowała wybornie. Warsztaty były bardzo udane. Zdjęcia w Galerii. 

  • Sukcesy naszych uczniów

    Sukcesy naszych uczniów

    W ostatnich tygodniach uczniowie klas młodszych brali udział w wielu konkursach organizowanych przez szkoły w Jamnie, Wygodzie i w Niedźwiadzie. Konkursy te, np. plastyczny, wpisywały się rocznicę stulecia odzyskania niepodległości. I tak - w Powiatowym Konkusie Plasycznym "100 Lat Niepodległości" - Wiktor Tomasik z kl. 3a zajął I miejsce, a Natalia Nitera z kl. 3a, oraz Aneta Kosiorek z kl. 1b, otrzymały wyróżnienie. Wyróżnienia otrzymali także Jakub Tkacz z klasy 1b w Powiatowym Konkursie Ekologicznym, oraz Zosia Lis z kl. 4c, w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego. Serdecznie gratulujemy sukcesów! Zdjęcia w Galerii.  

  • "Rajd Dnia Ziemi" Nieborów 2018

    Dziś uczniowie klasy 7- a jednocześnie człokowie Szkolnego Koła LOP, uczestniczyli w "Rajdzie Dnia Ziemi". Jest to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez ZO LOP w Skierniewicach, w całym roku. Odbywa się z okazji Dnia Ziemi, już po raz osiemnasty. Nasze Koło uczestniczyło we wszystkich edycjach od samego początku, lecz po raz pierwszy udało nam się osiągnąć tak spektakularny sukces i zwyciężyć w całej rywalizacji. Wielokrotnie wygrywaliśmy lub zdobywaliśmy wyróżnienia w różnych konkursach towarzyszących Rajdowi, np. wiedzy czy plastycznych. Wielokrotnie nasze drużyny zdobywały maksymalną ilość punktów na przystankach na trasie przemarszu ścieżkami Puszczy Bolimowskiej. Również i tym razem tak było- drużyna dziewczyn, jako jedna z trzech, zdobyła "maksa", a Martyna Gajewska i Weronika Markowska, jako dwie najaktywniejsze uczestniczki- otrzymały w nagrodę piękne albumy o Nieborowie. Jednak puchar był dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem, gdyż konkurencja była ogromna, prawie 400 uczniów z kilkunastu szkół i gimnazjów z całego powiatu łowickiego. Puchar, w imieniu Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, wręczył nam wójt gminy Nieborów- pan Andrzej Werle. Jesteśmy ogromnie dumni z tak wspaniałego wyróżnienia, i dziękujemy p. Jadwidze Wojcieszek oraz p. Renacie Ledzion-Pytkowskiej za opiekę dzisiejszego dnia. Zdjęcia w Galerii. 

  • Kawiarenka- 22 maja

    Kawiarenka- 22 maja

      Anioły ze szkoły serdecznie zapraszają na kawiarenkę, która odbędzie się dnia 22 maja (najbliższy wtorek). W sprzedaży gofry w cenie 2 i 3 zł. Cały dochód przeznaczymy na cele charytatywne.  

  • Tydzień Języków - degustacja potraw europejskich

    Tydzień Języków - degustacja potraw europejskich

    Dziś- ostatniego dnia Tygodnia Języków, czekała na uczniów prawdziwa uczta dla podniebienia. Otóż dziś, każda z klas miała za zadanie przygotować potrawę europejską. Na dolnym korytarzu na stołach pojawiły się potrawy z różnych stron Europy- od Portugalii, przez Francję i Włochy, po Grecję. Zapachy roznosiły się po całej szkole i zachęcały do degustacji. Na stołach znalazły się przystawki, np. bruschetta, dania obiadowe - makaron ze szpinakiem, tortelini, fastfoody - czyli pizza i oczywiście desery: babeczki, makaroniki, gofry, a nawet ciasto tiramisu. Najpierw potraw smakowało jury, a potem wszyscy uczniowie. Jury w składzie: p. dyrektor Marzena Sadowska, p. Renata Ledzion-Pytkowska, p, Marija Żak i p. Jacek Felczyński musiało podjąć trudną decyzję, bo wszystkie potrawy były bardzo smaczne. Ostatecznie rywalizację w kategorii "niesłodkie" wygrała klasa 7, na stole której zajdowała się prawdziwa podróż przez wszystkie smaki Włoch: makarony, oliwki, suszone pomidory, sery np. parmezan i mozzarella, oliwy smakowe, kabanosy. A wszystko przybrane było kiściami świeżych winogron i aromatyczną bazylią. W wystrój stołu bardzo zaangażowali się rodzice, a szczególnie panie Bożena Kruk i Agnieszka Stajuda. W kategorii "słodkości", decyzją komisji, zwyciężyła klasa 4b, która częstowała wszystkich pysznymi makaronikami. W nagrodę obie klasy otrzymały vouchery pieniężne z przeznaczeniem na potrzeby klasowe.

    Organizacją całego tygodnia, wszystkich konkursów i akcji zajęły się panie Dominika Szczęsna- nauczycielka języka angielskiego i Emilia Strugińska- nauczycielka języka niemieckiego. Zdjęcia w Galerii.

  • Tydzień Języków Obcych- Tydzień Europejski- podsumowanie

    Tydzień Języków Obcych- Tydzień Europejski- podsumowanie

      Tydzień 14-18 maja upłynął jako Tydzień Języków Obcych- Tydzień Europejski. Każdego dnia odbyło się wiele ciekawych akcji związanych z językami obcymi i krajami europejskimi. W ciągu całego tygodnia uczniowie podziwiali wystawę prac z masy solnej oraz słuchali muzyki anglo- i niemieckojęzycznej w trakcie długiej przerwy.

      W poniedziałek (14 maja) chętni uczniowie klas 4-7 obejrzeli prezentacje multimedialne o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Pierwszą prezentację przygotowała i zaprezentowała p. Dominika Szczęsna, a drugą uczeń klasy 3a GIM- Kacper Pawlata. Uczniowie poznali wiele faktów i ciekawostek na temat takich krajów jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Szwajcaria czy Austria. W tym dniu, 8 uczniów kl. 7 walczyło o tytuł "Mistrza Angielskiej Leksyki".

      We wtorek (15 maja) chętni uczniowie klas 4-7 uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu piosenek anglojęzycznych w trakcie długiej przerwy. W tym niełatwym zadaniu wspierały nas uczennice, które brały udział w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej kilka tygodni wcześniej. Wspólnie zaśpiewaliśmy m.in. takie piosenki jak: "Faded" Alana Walkera, "Perfect" Edda Sheerana, "Big Big World" Emilii. W tym dniu, 7 uczniów kl. 7 walczyło o tytuł "Mistrza Niemieckiej Leksyki".

      W środę (16 maja) uczniowie klasy 3 sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności językowe w trakcie Szkolnych Potyczek Języka Angielskiego. Trzech reprezentantów z każdej z trzech klas trzecich odpowiadało na pytania prowadzącej- p. Dominiki Szczęsnej. Zadania były związane głównie ze słownictwem, jakie uczniowie poznawali na lekcjach języka angielskiego w 2 i 3 klasie. Zwycięzcą międzyklasowych potyczek została kl. 3a. W tym dniu, uczniowie przebywający w trakcie przerw na górnym korytarzu mogli obejrzeć filmy o Stanach Zjednoczonych, Nowym Jorku oraz Niemczech i Berlinie.

      W czwartek (17 maja) p. Emilia Strugińska oraz uczniowie kla 2-3 GIM przygotowali quiz europejski dla klas 4-6 oraz 7-3 GIM. Uczniowie musieli wykazać się niemałą wiedzą na temat wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej- ich geografii, zabytków, historii itp. W kasach 4-6 najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła klasa 6. W klasach 7- 3 GIM zwyciężyła klasa ....       

      W piątek (18 maja) każda z klasy 4- 2 GIM przygotowały degustacje znanych potraw różnych krajów europejskich. Ponadto, uczniowie obejrzeli paradę postaci związanych z krajami anglojęzycznymi. Tego dnia ogłoszono również wyniki i wręczono nagrody za wszystkie konkursy organizowane w ostatnim czasie. Oto wyniki kilku z nich: 

    • POSTAĆ ANGLOJĘZYCZNA Z MASY SOLNEJ

    I miejsce: Bartłomiej Foks (kl. 4b)
    II miejsce: Marcelina Witkowska, Viviana Żak (kl. 4c)
    III miejsce: Wiktor Tomasik (kl. 3a)
    Wyróżnienie: Jan Michalak oraz Mateusz Lisiewski (kl. 4c), Gabriela Gajewska (kl. 4b)

    • PRZEBRANIE ZWIĄZANE Z KRAJAMI ANGLOJĘZYCZNYMI

    I miejsce: Maja Sut (kl. 0b)
    II miejsce: Lena Kostrzewa (kl. 4c)
    III miejsce: Kornelia Kopania (kl. 0a)

    • GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS 4

    I miejsce: Jakub Baleja (kl. 4b)
    II miejsce: Norbert Szymczak (kl. 4a)
    III miejsce: Filip Sztampke (kl. 4b), Antoni Ledzion (SP w Skaratkach)

    • POTYCZKI JĘZYKOWE KLAS 3

    I miejsce: klasa 3a (reprezentanci: Daria Doryń, Wiktor Tomasik, Patrycja Markowicz)
    II miejsce: klasa 3b (reprezentanci: Maja Mróz, Milena Józwicka, Wojciech Szczołko)
    III miejsce: klasa 3c (reprezentanci: Adrian Koper, Wojciech Olejniczak, Gabriel Sałuda)

    • KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS 5 PT. "WRITING MASTERS"

    I miejsce: Otylia Dudek (kl. 5b)
    II miejsce: Tymoteusz Ruciński (kl. 5b)
    III miejsce: Jagoda Pawlata (kl. 5b)

    •  MISTRZ ANGIELSKIEJ I NIEMIECKIEJ LEKSYKI

    MISTRZEM ANGIELSKIEJ LEKSYKI została Maja Glazna.
    MISTRZEM NIEMIECKIEJ LEKSYKI została Julia Pianka.

  • Lekcja przyrody

    Lekcja przyrody

    Na ostatniej lekcji przyrody, uczniowie klas piątych badali właściwości ciał stałych i cieczy. Badali między innymi zapach, kolor, rozpuszczalność w wodzie i zachowanie wobec magnesu. Zajęcia bardzo się uczniom podobały. Zdjęcia w Galerii

  • Wycieczka do Berlina

    Wycieczka do Berlina

    Tydzień temu, uczniowie Gimnazjum Publicznego oraz 7 klasy Szkoły Podstawowej byli na dwudniowej wycieczce w Niemczech, a dokładnie w Berlinie i Poczdamie. Organizacji wycieczki podjęła się nauczycielka języka niemieckiego- p. Emilia Strugińska. Opiekę nad uczniami sprawowały także: p. dyrektor Marzena Sadowska, p. Jadwiga Wojcieszek oraz p. Bożena Kruk.

    Nasza przygoda zaczęła się bardzo wcześnie, bo już o 4 pod szkołą. Na szczęście nikt nie zaspał i punktualnie wyruszyliśmy w ponad 6-cio godzinną podróż. Krótko po 10 rano dotarliśmy do Poczdamu- stolicy landu Brandemburgia. Zwiedzanie Poczdamu zaczęliśmy od spaceru do Dworku Cecilienhof, w którym miała miejsce Konferencja Poczdamska. Następnie udaliśmy się do tzw. kwartału rosyjskiego – Alexandrovka, zbudowanego dla rosyjskich chórzystów służących w armii pruskiej. Kolejnym punktem naszej wycieczki był kompleks pałacowo-parkowy Sans-Sousi, obiekt z listy UNESCO, w otoczeniu licznych zabytkowych budowli: letniego pałacu „Sans-Sousi” z grobem Fryderyka Wielkiego oraz przyległymi ogrodami tarasowymi i winnicą. Następnie z okien autokaru podziwialiśmy starówkę Poczdamu ze starym ratuszem, kościołem św. Mikołaja, dawnymi stajniami królewskimi (obecnie Muzeum Filmu), fasadę Miejskiego Zamku Poczdamskiego.

    Po południu przyjechaliśmy do Berlina do Deutsches Technikmuseum, najlepszego Muzeum Techniki w Europie, z obszerną i różnorodną kolekcją eksponatów należących wcześniej do 100 różnych właścicieli (samoloty, pociągi, auta, statki, rowery, linie produkcyjne: papieru, tekstyliów, biżuterii, walizek; maszyna szyfrująca Enigma, mechanizm pierwszego komputera na świecie, technika filmowa i fotograficzna, oraz tysiące innych eksponatów). Muzeum znajduje się na terenie byłego dworca towarowego „Anhalter Güterbahnhof””. Spędziliśmy tu fascynujące 2 godziny na samodzielnym zwiedzaniu. Po tym wyczerpującym ale bardzo ciekawym dniu, udaliśmy się na nocleg, do hotelu po polskiej stronie. Po smacznej obiadokolacji poszliśmy spać :D... no może nie tak od razu, bo trzeba było rozwijać nowo zawiązane znajomości i przyjaźnie ;))).

    Następnego dnia, po śniadaniu ponownie przyjechaliśmy do Berlina. Nasz drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od obejrzenia ostatniego fragmentu Muru Berlińskiego i obowiązkowej sesji zdjęciowej. Następnie zatrzymaliśmy się na Wyspie Muzeów (na liście UNESCO) i przy Zamku Berlińskim. W naszym programie nie mogło zabraknąć wjazdu na Wieżę TV, skąd z wysokości prawie 300 metrów, podziwialiśmy przepiękną panoramą całego, rozległego Berlina. Następnie spacerem przeszliśmy przez Alexanderplatz z Fontanną Neptuna, Czerwonym Ratuszem i Kościołem Mariackim. Następnie przejechaliśmy aleją Unter den Linden, oglądają z autokaru liczne berlińskie zabytki, m.in. Operę Narodową czy Uniwersytet Humboldtów. Tak dotarliśmy do City West w pobliżu Europa Center i Dworca ZOO, gdzie zatrzymaliśmy się na posiłek. Tutaj, w różnych lokalach restauracyjnych i fastfoodach, każdy miał za zadanie zamówić samodzielnie coś do jedzenia, na co akurat miał ochotę. Ostatnim punktem zwiedzania Berlina był spacer do Placu Paryskiego z wizytówką Berlina i najbardziej rozpoznawalnym obiektem czyli Bramą Brandenburską, obok której znajduje się najsłynniejszy berliński hotel Aldon oraz pomnik Holokaustu, w pobliżu dawnego bunkra Hitlera. Następnie podziwialiśmy z zewnątrz gmach parlamentu niemieckiego, czyli Reichstag, znajdujący się w dzielnicy Tiengarten oraz Kolumnę Zwycięstwa. Na zakończenie naszej przygody z Berlinem, udaliśmy się jeszcze na Stadion Olimpijski. Po tak intensywnym dniu, około godz. 18:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po smacznej obiadokolacji i kolejnych kilku godzinach jazdy, późno w nocy dotarliśmy szczęśliwie do Domaniewic, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice.

    Wycieczka była bardzo udana, poza walorami poznawczymi pozwoliła młodzieży na praktyczne sprawdzenie swoich umiejętności językowych i przełamanie barier kulturowych. Jeszcze raz dziękujemy naszym nauczycielom, że zabrali nas w tak piękne miejsca.

     

    Berlin 2018 - zdjęcia w Galerii

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Domaniewicach
    ul. Główna 13
    99-434 Domaniewice
  • (+46) 838-35-92,
    kom. 510 336 418

Galeria zdjęć