Dziś 3 marca, czyli dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu i naszych ulubionych książkach, lecz przede wszystkim o ich twórcach. Od 1984 roku na całym świecie celebruje się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek.
Od czasów, w których pisali Julian Tuwim oraz Jan Brzechwa upłynęło sporo czasu… Dzieci z oddziałów przedszkolnych najchętniej wybierają te wiersze dla dzieci, które są zabawne i rozśmieszają. Zerówkowicze często proszą o zabawy teatralne do wybranego wiersza 😊
Pamiętajmy, że wierszyki są doskonałym materiałem do czytania dla dzieci. W głośnym czytaniu chodzi nie tylko o kolejną książkę, wierszyk, bajkę, ale o bycie z dzieckiem, o poświęcenie mu wyłącznej uwagi, tak by czuło się dla rodzica najważniejsze na świecie.
Tekst i zdjęcia : A. Bródka
🦖 "Dinozaury żyły dawno temu, ale stałe są wśród nas, W Jura Parku jest ich bardzo wiele, jakby w miejscu stanął czas...." 🦕
Który dinozaur miał najdłuższą szyję? Który był największym drapieżcą? Skąd to wiemy, że dinozaury niegdyś zamieszkiwały naszą planetę i dlaczego wygineły? Na te i inne pytania próbowały odpowiedzieć dzieci i Panie podczas "Dnia Dinozaura". Dzieci przyniosły z domu swoje Dino-skarby: figurki, książki, maskotki, kolorowanki i podzieliły się dotąd zgromadzona wiedzą na temat jaszczurów. Nastpenie dzieci wykonały zadania z różnych dziedzin, rozwiązywały zagadki, stworzyły swoje dinozaury z papierowych talerzykow oraz makietę prezentującą ich życie. Dzieci były bardzo zainteresowane życiem kolorowych gadów, więc ten dzień bardzo im się podobał 😊
Tekst: S. Budzyńska, Zdjęcia: A. Bródka, A. Jurga.
A oto Wasze prace:
Depresja - kiedyś była nazywana chorobą afektywną, dzisiaj zaliczamy ją do zaburzeń nastroju. Depresja – niezależnie od nazwy towarzyszy kolejnym pokoleniom. Okazywaniu solidarności z chorymi, oswajaniu tematu chorób psychicznych oraz rozpowszechnianiu działań mających na celu wspieranie podejmowania leczenia ma służyć obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Pamiętajmy jednak, że występuje szereg zaburzeń zawierających ich elementy, które także utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą być źródłem cierpienia. Są to ważne zagadnienia, ponieważ depresja jest chorobą, która może powracać. Dotyka ona zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Coraz częściej dotyczy coraz młodszych pacjentów .„Prawie 40% nastolatków odczuwa powtarzające się dolegliwości o podłożu psychicznym lub somatycznym. Najczęściej notowane jest uczucie zdenerwowania i rozdrażnienia (złego humoru), a na trzecim – bóle głowy”.
Opracowanie: Liliana Redzisz
Źródło: www.ore.pl
W piątek 19 lutego uczniowie klasy Ia i Ib złożyli uroczyste ślubowanie w obecności rodziców, zaproszonych gości i nauczycieli. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami i zostali włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Uroczystość ślubowania i pasowania na pierwszoklasistów miała odbyć się w październiku, ale przejście na zdalną naukę spowodowało przesunięcie uroczystości na inny termin.
Jednak co się odwlecze to nie uciecze. Uroczystość odbyła się w dwóch turach.
W niezwykle podniosłej atmosferze , po odśpiewaniu hymnu, przed pocztem sztandarowym, uczniowie ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami a swoim zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu symbolicznego pasowania na ucznia dokonała p. Dyrektor Marzena Sadowska .
Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć prezentów. Uczniowie otrzymali upominki od p.Wójta Gminy Pawła Kwiatkowskiego, od rodziców i SU. Zostały uczniom wręczone dyplomy i legitymacje szkolne.
Uroczystość ślubowania poprowadziła ucz. kl.VIIc Zofia Lis, zaś uczniowie kl. VIIIb Andżelika, Pająk Aleksandra Radomska, Szymon Zagajewski, Tymoteusz Ruciński czynili honory przy poczcie sztandarowym.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia uroczystości ślubowania . Życzymy pierwszoklasistom samych piątek i szóstek w szkole- wychowawczynie klasy Ia i Ib.
Tekst: A. Wideńska, Zdjęcia: A. Wideńska, B. Fraszczyk-Rusek
Tak się bawili uczniowie klasy 1b.
Drodzy Uczniowie!
W najbliższą niedzielę, 21.02, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.
Z tej okazji zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji
„Mój piękny język ojczysty”.
Waszym zadaniem będzie przygotowanie plakatu w formie graficznej połączonej z najpiękniejszym, najciekawszym według Was cytatem z polskiej literatury pięknej.
-Plakat ma zawierać cytat, ozdobniki/ramki oraz może zawierać elementy graficzne nawiązujące do treści.
-Pamiętaj o prawach autorskich do cytatów i obrazów (podaj ich źródło).
Prace możecie przesyłać na adres poczty Outlook do p. Beaty Wiesiołek oraz Moniki Krzeszewskiej. Najpiękniejsze prace opublikujemy na Stronie Internetowej szkoły i Facebooku szkoły.
Zapraszamy do udziału w akcji!!!
B. Wiesiołek, M. Krzeszewska
Znaczki i plakaty informujące o zakazie palenia lub jego szkodliwości w wykonaniu klasy 4b.
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty!
W środę 17 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły nietypowe święto - Światowy Dzień Kota. W tym dniu przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, wykonując maski kota. Następnie dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą różne rasy kotów, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Nie obyło się oczywiście bez wesołych "kocich zabaw", takich jak: koci spacerek w formie opowieści ruchowej, tradycyjna zabawa ze śpiewem "uciekaj myszko do dziury", kocie masażyki, rozwiązywanie zagadek, słuchanie wierszy i piosenek o kotkach oraz wykonanie pracy plastycznej - sylwety kota metodą wydzieranki.
Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Tekst: A. Jurga Zdjęcia: A. Jurga, A. Bródka
18 lutego 2021 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom oraz osobom wyróżnionym w konkursie „Mój ulubiony sport zimowy”.
Naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością sam MISTRZ OLIMPIJSKI i brązowy medalista w wyścigu drużynowym z Soczi (2014) Zbigniew Bródka. Łyżwiarz szybki to również Absolwentem naszej szkoły. Złoty medalista wraz z panią dyrektor Marzeną Sadowską wręczył nagrody w poszczególnych klasach oraz zachęcał uczniów do aktywności fizycznej, bo nigdy nie jest za późno na uprawianie sportu.
Zaproponowana tematyka zainspirowała nauczycieli i dzieci do twórczego działania. Z blisko 50 prac komisja konkursowa wybrała laureatów oraz przyznała specjalne wyróżnienia.
Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów z klas 1-3 i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wybór nagrodzonych prac był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace były piękne i wyjątkowe. Biorąc pod uwagę samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne i materiał użyty do wykonania pracy, komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
Laureaci w kategorii klas I-III:
I miejsce – Magdalena Jamroch 1a
II miejsce – Lena Krystyjanik 2b
III miejsce- Barbara Kettwich 1a
Wyróżnienia:
- Patrycja Gajda 2b
- Wojciech Wójcik 2b
- Miłosz Sękalski 2a
Laureaci - oddziały przedszkolne 0a, 0b
I miejsce- Magdalena Jakóbowska 0b
II miejsce- Maja Janicka 0a
III miejsce- Gabriela Grabowicz 0a
Wyróżnienia:
- Wiktoria Manowska 0b
- Bartłomiej Kapusta 0b
Pielęgnujmy w dzieciach ich wewnętrzną motywacje i radość z uprawiania sportu. Niezależnie od dyscypliny i wyniku, bądźmy najwierniejszym kibicem, na dobre i na złe.
Serdeczne podziękowania za udział w konkursie, gratulacje dla nauczycieli i rodziców za twórcze inspirowanie dzieci, a dzieciom za inwencję.
DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!!!
Tekst: Agnieszka Bródka Zdjęcia: Agnieszka Bródka , Monika Kruk
Szkolne Koło LOP zaprasza do zabawy!!! Zrób zdjęcie swojego wspaniałego kotka, podpisz jego imię i zamieść na naszej ściance kocich piękności:)
Nie od dziś wiadomo, że to człowiek mieszka u kota, a nie odwrotnie i że kot jest najważniejszą personą w rodzinie. Nic więc dziwnego, że koty obchodzą swoje święto.
A oto kilka cytatów o kotach, które ukazują ich piękno i prawdziwą naturę. Futrzaki od wielu lat mają ogromny wpływ na ludzi, a te słowa tylko dodatkowo to potwierdzają.
Zapraszamy do lektury https://www.koty.pl/cytaty-o-kotach-i-aforyzmy/
Konkurs polega na nakręceniu krótkiego filmiku ze swoim kotem w roli głównej:))
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW - w regulaminie
11 lutego 20201 r. uczniowie klasy VIc spotkali się w swojej sali na imprezie choinkowo-ostatkowej. Klasa VI c, pod opieką wychowawcy p. Beaty Tomali oraz p. Renaty Ledzion-Pytkowskiej, spędziła mile czas na zabawach z balonikami, krzesełkami i tańcach. Była też pizza, słodkie muffinki i faworki, oraz napoje. O wszystko zadbały panie: Aleksandra Sałuda i p. Ewelina Imiołek-Szymajda. Na stole królowały pyszne pączki. Dzieci otrzymały tez słodką paczuszkę od Rady Rodziców. Czas spędzony razem był dla dzieci bardzo przyjemny i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.
Tekst i zdjęcia: B. Tomala
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II”.
Szczegóły oraz karta zgłoszenia znajdują się w regulaminie - załącznik lub na stronie:
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik ogłasza XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” i zaprasza najmłodszych mieszkańców terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.
https://padlet.com/sudomaniewice/zivg0oah5g30c5sv