W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbywały się klasowe bale chionkowo-ostatkowe. Uczniowie wszystkich klas, z zachowaniem reżimu sanitarnego, spotkali się w swoich salach na wspólnej zabawie. Klasa 4b, pod opieką wychowawcy, p. J. Wojcieszek oraz p. A. Kosiorek, spędziła wspaniałe 2 godziny. Uczniowie stęsknieni za swoim towarzystewm - bawili się razem w różne gry, tańczyli i grali w Kahoota! Była też pizza, słodkie przekąski i napoje, o które zadbała p. A. Kucińska. Nie zabrakło oczywiście i tradycyjnych pączków. Mamy nadzieję, że uczniowie zawieźli do domu same miłe wspomnienia:)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania!
Tekst i zdjęcia: J. Wojcieszek
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój sali i skoczna muzyka - w takiej atmosferze bawiły się dzieci w dniu 11.02.2021r. podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały piękne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach przygotowanych przez nauczycielki z grupy i otrzymały upominki. W czasie przerwy w balu na dzieci czekał słodki poczęstunek, czyli smaczny pączek. Po posiłku i małym odpoczynku dzieci wróciły do zabawy. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń. Następny bal już za rok!!
Tekst: Sławomira Budzyńska.
Zdjęcia: Monika Kruk, Anna Jurga, Agnieszka Brodka.
W Tłusty Czwartek powinno się zjeść choć jednego pączka, bo tak każe długoletnia tradycja.
Skąd się wzięła tradycja Tłustego Czwartku?
W starożytnym Rzymie hucznie świętowano czas pomiędzy zimą a wiosną.
W tamtym czasie zajadano się również specyficznym pączkiem, robionym z ciasta chlebowego. Nie był on niestety słodki, gdyż nadziewano go słoniną.
W kulturze chrześcijańskiej, przed Wielkim Postem bawiono się i objadano. Trzeba było najeść się do syta, by w taki właśnie sposób pożegnać karnawał i zebrać siły przed czterdziestodniowym postem.
Tłusty Czwartek w tradycji polskiej był pierwszym dniem ostatniego tygodnia karnawału. Okres ten zwany był Zapustami lub Mięsopustami.
Skąd mamy taką popularność pączków w Tłusty Czwartek?
Staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Zygmunt Gloger wspominał niegdyś o takich frykasach jak chrust, chruścik, faworki, reczuchy i pampuchy.
Obecnie pączek kojarzy nam się z drożdżowym pulchnym ciastem, nadziewanym zwykle dżemem owocowym lub dziką różą.
Słodkiego spędzenia całego dnia:-)
https://www.szkolneblogi.pl/blogi/biala-sko/przed-nami-dzien-lasucha/
Na ostatnich lekcjach języka polskiego uczniowie klas czwartych omawiali zagadnienia związane z naszym krajem - Polską. Wspólnie z nauczycielem przypomnieli sobie polskie symbole narodowe, słowa hymnu. Opowiadali również o charakterystycznych miejscach, regionach naszego kraju i ich symbolach. Czytali fragment naszej epopei narodowej „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. Niektórzy uczniowie wykonali piękne plakaty oraz prezentacje, które możecie obejrzeć poniżej.
Tekst: Monika Krzeszewska
Mateusz_Drozka_kl._IVA.docx POLSKA-PREZENTACJA_Marcin_Sniegula_kl._IVA.pptx
Zapraszamy chętnych uczniów z klas IV-VIII do wzięcia udziału w konkursie „Lektury szkolne na wesoło”.
Waszym zadaniem będzie stworzenie zabawnego, interesującego, oryginalnego mema na temat lektur szkolnych. Pamiętajcie, że nie może on personalnie nikogo obrażać ani wyśmiewać, musi być kulturalny.
Prace przesyłamy do p. M. Krzeszewskiej do 24.02 na pocztę Outlook
Uwaga KONKURS!!!
Proszę chętnych uczniów, którzy chcieliby wziąć udział konkursie, o zgłoszenie się do swojego wychowawcy (klasy II – III) lub nauczyciela matematyki (kl. IV – VII) do piątku 05.02.2021 r.. Koszt 10 zł. Połowa kosztów zostanie dofinansowana ze szkoły.
Pod koniec minionego tygodnia znów zawitała do nas zima, która sprawiła wiele radości naszym najmłodszym pociechom. Dlatego też dzieci z oddziałów 0a i 0b korzystając z uroków zimowej pogody z radością wyszły pobawić się na boisko szkolne. Dobrej zabawy i śmiechu nie było końca! Była bitwa na śnieżki, aniołki na śniegu, ale najważniejszym punktem programu był bałwan. Śnieg lepił się idealnie. Przedszkolaki z zaangażowaniem lepiły kula za kulą, jedna większa od drugiej. Powstały piękne bałwany, które zdobią nasze boisko szkolne. Mamy nadzieję, że nie były to ostatnie, które udało nam się ulepić tej zimy.
Tekst: A. Jurga
Zdjęcia: A. Jurga, A. Bródka
Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego "Mój pupil moim wsparciem w trudnych chwilach":
I miejsce: Lena Sumińska kl. 6a
II miejsce: Jan Michalak kl. 7c
III miejsce: Victoria Radzikowska kl. 4a
W konkursie przyznano też cztery wyróżnienia:
Patrycja Tkacz kl. 7a, Adrian Plewka kl. 8b, Maja Mróz kl. 6b, Marta Malec kl. 6b.
Dziękujemy za nadesłane zdjęcia i zapraszamy po odbiór nagród do sekretariatu szkoły od czwartku 4 lutego.
"Anioły ze szkoły"
Miło nam poinformować, że ucz. Malwinka Kapusta z klasy Ia zajęła II miejsce w konkursie plastycznym na kartę noworoczną zorganizowanym przez Muzeum w Łowiczu. Ogromnie cieszymy się z sukcesu Malwinki i prezentujemy jej pracę, która jest pięknie wykonana i bardzo kolorowa.
Środa - stacjonarnie w szkole:
Czwartek - on-line kl. IV-VIII:
Zapraszamy uczniów z klas 1 - 3 oraz z oddziałów przedszkolnych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Więcej szczegółów w REGULAMINIE
Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku każdego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu, dlatego Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. W tym roku w zerówce odbył się w piątek 22 stycznia. Dzieci w tym dniu przygotowały dla swoich Dziadków specjalny program artystyczny. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, co możemy podziwiać na załączonych filmikach. Mamy nadzieję, że niejednej Babci i Dziadkowi zakręci się łza w oku, kiedy otrzymają prezenty- laurki i kalendarze przygotowane wcześniej na zajęciach w klasie. Ten dzień jest wyjątkowy, a twarze Babć i Dziadķów szczęśliwe i rozpromienione bo tak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Serdeczne życzenia dla Wszystkich Babć i Dziadków od przedszkolaków!
Tekst: A. Jurga, Zdjęcia: A. Jurga. A. Bródka
Życzenia w wykonaniu dzieci z klasy 0A i 0B.
Karnawał trwa! Prezentacja masek wykonanych przez uczniów kl. Ia w zdalnym nauczaniu.