W nocy z soboty na niedzielę, przesuwamy zegarki o godzinę do przodu.
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Dzieci z oddziałów przedszkolnych dowiedziały się, co to właściwie jest chromosom i zrozumiały, że osoby z Zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Każdy z nas również może przyłączyć się do akcji, wystarczą do tego....kolorowe skarpety, które przedszkolaki również pokolorowały podczas zajęć :)
tekst i zdjęcia : A.Bródka
Światowy Dzień Zespołu Downa - to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia 21 chromosomu.
Zespół Downa - to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866r.
Każda komórka organizmu u osoby z zespołem Downa posiada 47 zamiast 46 chromosomów. Chromosom 21 występuje potrójnie .
Zespół Downa dotyczy zarówno dziewczynek jak i chłopców. Występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych, klasach społeczno – ekonomicznych i narodowościowych. Może zdarzyć się każdemu.
Zachęcamy, aby 21 marca założyć dwie kolorowe skarpetki nie do pary. W ten sposób pokażemy, że integrujemy się z osobami z zespołem Downa.
Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Opracowanie : Liliana Redzisz
Żródło: www.jablonowopomorskie
odbędzie się zebranie z rodzicami.
Dziś odbyło się wręczenie nagród w konkursie "Pokaż swojego kota!". Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!
Dzieci przebywające w placówkach opiekuńczych uwielbiają zabawy plastyczne. Pomagają im one zapomnieć o tym, że nie mogą być ze swoimi rodzicami i wyrabiają sprawność rączek. Szczególną popularnością wśród najmłodszych cieszą się różne masy plastyczne, takie jak ciastolina, piankolina i inne.
Szkolne koło wolontariuszy "Anioły ze szkoły" ogłasza zbiórkę mas plastycznych (ciastolina Play Doh, piankolina, plastelina odpowiednia dla młodszych dzieci- nie muszą to być wielkie zestawy, pojedyncze tubki też są mile widziane) pod hasłem "PLASTELINOWY ZAWRÓT GŁOWY". Zostaną one przekazane podopiecznym Domu Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi i będą wspaniałym prezentem na zbliżającą się Wielkanoc. Ciesząc się z powodu czekającego nas radosnego świętowanie w gronie najbliższych, nie zapominajmy o tych, którzy mimo że w niczym nie zawinili, muszą radzić sobie bez wsparcia rodziców.
Plastelinę można przekazywać do biblioteki szkolnej do p. Katarzyny Michalak, do p. Justyny Godos, do wychowawców klas lub wkładać do pudełka, które zostanie wystawione na stoliku przy wejściu głównym. Zbiórka trwa do 31 marca (środa).
Anioły ze szkoły
Biblioteka szkolna zaprasza dzieci z klas I-III na
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
w dniach 16.03-31.03.2021 r. w godzinach pracy biblioteki.
Kolorowanki, bajki, komiksy, słowniki itp. będzie można kupić
w cenie od 1 zł do 10 zł.
Serdecznie zapraszamy!!!!!!
HARMONOGRAM:
- 17 marca br. (środa), godz. 8:00 – język polski (120 min.)
- 18 marca br. (czwartek), godz. 8:00 – matematyka (100 min.)
- 19 marca br. (piątek), godz. 8:00 – języki angielski (90 min.).
W dniach 18, 19 i 20 marca 2021r. w naszej pafafii odbędą się Rekolekcje Wielkopostne
Zapraszamy do udziału w międzyszkolnym konkursie fotograficznym:
Wiosna tuż, tuż. Sprawdź, czy są oznaki już?
Konkurs skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Skaratkach.
Celem konkursu jest:
– utrwalenie w fotografii piękna przyrody budzącej się z zimowego snu;
– popularyzacja fotografii przyrodniczej;
– rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz umiejętności obserwowania otaczającej przyrody;
– zaprezentowanie osiągnięć twórczych o tematyce przyrodniczej.
ZAPRASZAMY!!!
Regulamin: KONKURS_FOTOGR._Oznaki_wiosny.docx
Z okazji "Dnia Kota" Szkolne Koło LOP zorganizowało konkurs filmowy "Pokaż swojego kota". Wśród filmów, które nadesłaliście komisja konkursowa postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujące prace:
Nagrody:
I miejsce – Arkadiusz Markowski, kl. 3a
II miejsce – Tymoteusz Ruciński, kl. 8b
III miejsce – Gabriela Bródka, kl. 2a
Wyróżnienia:
Jan Michalak, kl. 7c
Julia Zygmuntowicz, kl. 6c
Dominik Talarowski, kl. 6c
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!!!
SK LOP
Lubisz malować, tworzyć a może masz dobrą pamięć?
Serdecznie zapraszamy do udziału w „Międzynarodowym Dniu Liczby Pi”, który obchodzony jest 14 marca każdego roku.
W związku z tym nauczyciele matematyki zachęcają Was do udziału w następujących konkursach:
- konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III oraz IV-VII
-konkurs pamięciowy dla uczniów klas VIII
Szczegółowe informacje znajdziecie na plakatach oraz w regulaminach.
Na dodatkowe pytania chętnie odpowiedzą nauczyciele matematyki.
Czekamy na Was i Wasze prace!!!
REGULAMINY:
PoPIs_pamieci_____liczby____.docx
PoPIs_pamieci_____liczby______-regulamin.docx
PIekna_liczba___-regulamin.docx
"Marzec wyjął grosik srebrny, teraz będzie mu potrzebny. Do kwiaciarni marzec pobiegł, kupić kwiat na Dzień Kobiet, Zapamiętaj sobie, że to jest Dzień Kobiet!”
Niezwykle uroczyście zrobiło się w dniu 8 marca w naszych grupach przedszkolnych. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Nasi mali dżentelmeni wręczyli dziewczynkom upominki oraz kwiaty. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień. W tym szczególnym dniu dziewczynki poczuły się jak prawdziwe księżniczki z koronami na głowie.
Jeszcze raz dziękujemy za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech :)
Tekst: A.Bródka, Zdjęcia: A.Bródka, A.Jurga