Domki już od dłuższego czasu stoją w naszymm szkolnym ogródku i po woli są zasiedlane przez owady różnych gatunków. Dzięki Wam owady mają bezpieczne schronienie na zimę. A wiosną odwdzięczą się nam zapylając kwiaty i niszcząc szkodniki upraw.
Dziękujemy! SK LOP
W dniu 20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy i najbardziej uniwersalny dokument mówiący o prawach dziecka, nazywany światową konstytucją praw dziecka.
Prawa dziecka są odbiciem praw człowieka. Człowiekiem, który najpełniej podniósł kwestię praw dziecka i pozostał wielkim orędownikiem praw najmłodszych, był Janusz Korczak.
Polecam krótki filmik o prawach dziecka.
https://www.youtube.com/watch?v=a-PphP4hT4o
Opracowanie: Liliana Redzisz
Żródło: www.nowaszkola.com
Urząd Statystyczny w Łodzi, odpowiedzialny za realizację Powszechnego Spisu Rolnego 2020 na terenie województwa łódzkiego, we wrześniu zaprosił wszystkie placówki wychowania przedszkolnego do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Życie i praca na wsi”. Konkurs miał na celu rozwój umiejętności plastycznych i kreatywności dzieci oraz promocję Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
Miło nam poinformować, że dzieci z naszego oddziału przedszkolnego zajęły w tym konkursie I miejsce.
Dzieciom oraz ich opiekunkom serdecznie gratulujemy!
Tekst: J. Wojcieszek
W związku z przypadającym
Ogólnopolskim Dniem Seniora
składamy wszystkim Seniorom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
Życzymy Państwu
długich lat życia w dobrym zdrowiu, pełnych rodzinnego ciepła, pogody ducha, satysfakcji oraz spełnienia wszystkich marzeń.
Niech jesień życia będzie najlepszym czasem do spełnienia rzeczy niespełnionych,
a każdy dzień niech dostarcza Państwu wielu radości i uśmiechu na twarzy.
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Święto ma na celu m. in. docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową czy popularyzować ich udział w życiu kulturalnym i ekonomicznym. Wbrew pozorom, ludzie w dojrzałym wieku mają wiele energii i chęci do działania.
Ogólnopolski Dzień Seniora organizowany jest w całej Polsce. W spotkaniach z osobami starszymi uczestniczą także młodzi ludzie, co z pewnością wyjątkowo cieszy seniorów. Dla wielu z nich właśnie kontakt z młodzieżą przynosi najwięcej szczęścia, a młodzi od starszych mogą się naprawdę wiele nauczyć.
Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w każdej rodzinie – mają za sobą pokaźny bagaż doświadczeń i wspomnień, którymi dzielą się z młodszymi pokoleniami. Są to zarówno historie związane z ważnymi wydarzeniami społecznymi, ale i dziejami rodziny. Kto inny jak nie dziadek opowie wnukom o sukcesach dawnych sportowców, czy dobrych obyczajach, kto jak nie babcia przekaże kobietom wyjątkowe, nie do podrobienia przepisy kulinarne.
Warto pamiętać, że seniorzy wychowują kolejne pokolenia. Tak jak kiedyś opiekowali się swoimi dziećmi, tak dziś dbają o wnuków. Dzięki nim rodzice mogą pójść do pracy, pojawić się na ważnym spotkaniu. To właśnie babcia albo dziadek zostaną z dziećmi albo zaprowadzą je do przedszkola.
Seniorzy potrafią obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sport i często żyją aktywniej, niż młody człowiek.
Opracowanie: Liliana Redzisz
Źródło: www.bimkal.pl
W Polsce wg statystyk żyje blisko 2 mln osób niewidomych i słabowidzących. Wciąż jednak niewiele wiemy, jak pomóc takim osobom w ich codziennym życiu i jak ta codzienność tak naprawdę wygląda. Polecam obejrzenie filmiku, który w części uświadomi nam jak możemy pomóc osobom niewidomym.
https://www.youtube.com/watch?v=WpJ2hrmn7qM
Międzynarodowy Dzień Niewidomych obchodzony jest 13 listopada od 1946 roku.
Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych oraz słabowidzących.
"Darczyńca niewidomych"
Louis Braille - darczyńca niewidomych. O jego wynalazku mówi się, że był epokowy i otworzył niewidomym drogę do nauki i kultury. Braille przy pomocy sześciu małych punktów rozwiązał problem pisma dla niewidomych, którego rozwikłanie wydawało się niemożliwe.
Dzisiaj jego pismo stosowane jest przez niewidomych na całym świecie. Piszą oni tym systemem, czytają książki pisane „Braillem”, odczytują nuty, skomplikowane wzory chemiczne oraz rozwiązują zadania matematyczne.
CIEKAWE:
Ludwik Braille urodził się w 1809 roku .
Na skutek nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok w wieku 3 lat. Podczas zabawy w warsztacie rymarskim swojego ojca ukłuł się w oko, w które wdało się zakażenie. Ponieważ po pewnym czasie infekcja przeniosła się również do drugiego oka, spowodowało to całkowitą ślepotę. Duży wpływ na rozwój Ludwika mieli jego rodzice, którzy postanowili, że ich najmłodsze dziecko będzie traktowane jak pełnoprawny członek rodziny i każdy starał się przekazywać mu pewne umiejętności lub wiadomości.
Opracowanie :Liliana Redzisz
Żródło: www.megamocni.pl , www.polskieradio.pl
Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Domki dla owadów" są do obioru w sekretariacie szkoły.
Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym! i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie!
SK LOP B. Tomala, J. Wojcieszek
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji!
11 Listopad - Narodowe Święto Niepodległości. Oddziały zerówkowe przystąpiły do akcji MEN "Szkoła do hymnu 2020". Dzieci dumnie odśpiewały hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" oraz wykonały piękne prace tematyczne: flagę i godło Polski. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszej szkole i mamy nadzieję że zostanie on w pamięci naszych "Małych Polaków".
Tekst: S. Budzyńska, Zdjęcia: S. Budzyńska, M. Kruk
Od poniedziałku 9 listopada będzie kursował 1 autobus:
- na dowóz wyjazd spod szkoły godz. 8.00
- na odwóz wyjazd spod szkoły godz. 14.00.
W imieniu Klubu Europejskiego dziękujemy uczniom, którzy przygotowali piękne prace do konkursu promującego naukę języków.
Plakaty i przygotowane przez Was prezentacje były naprawdę ciekawe!
Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców.
I miejsce – Tymoteusz Ruciński oraz Weronika Osówniak, z kl. 8b
II miejsce – Wiktor Tomasik, kl. 6a
III miejsce – Weronika Kurczak, kl. 4a
Ze względu na panujące obostrzenia bardzo prosimy rodziców, aby to oni odebrali nagrodę dla dziecka. Po dyplomy można zgłaszać się od poniedziałku 9.11.2020r do sekretariatu szkoły.
Nauczanie zdalne zostało przedłużone
do 29 listopada 2020r.
również dla uczniów klas 1 - 3.
Przystąpiliśmy do akcji MEN „Szkoła do hymnu 2020” – w ramach której zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły do odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.
Klasy „0”-III uczynią to w szkole, zaś kl. IV-VIII – zdalnie podczas lekcji on-line przypadających na tę godzinę.
#SzkołaDoHymnu
Dyrektor Szkoły Marzena Sadowska
Od jutra - czwartek 05.11. będą kursować 2 autobusy. Wyjazd spod szkoły na I kurs obu pojazdów o godz. 7.20:
- Sprinter (granatowy) Długa Wieś, Stroniewice, Strzebieszew;
- Delfin (biały) Krępa, Reczyce, Krępa Stacja.
II kurs będzie odbywał się bez zmian.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na REGIONALNY FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ "Wokalne Konfrontacje" Zduny 2020.
Bieżący rok niesie ze sobą zmiany organizacyjne! W tej edycji zapraszamy uczestników do występów nie na naszej scenie lecz na ekranie! W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, w tym roku, by przystąpić do konkursu, należy nagrać i przesłać na YouTube wokalną prezentację, a następnie wypełnić elektroniczny formularz zgłoszenia na naszej stronie. Wszystkie zagadnienia dotyczące festiwalu – terminy, uczestnicy, regulamin, zgłoszenia można znaleźć pod linkiem:
https://bdkzduny.pl/wokalnekonfrontacje
Do udziału w RFPP "Wokalne Konfrontacje" zapraszamy solistów z powiatu łowickiego oraz ościennych.
Prosimy o udostępnianie informacji wszystkim zainteresowanym.
Do usłyszenia! Do zobaczenia!