14 czerwca 2024 r. przedstawiciele nauczycieli i uczniów z naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach srebrnego jubileuszu wizyty papieża Jana Pawła II w Łowiczu.
W roku szkolnym 2023/2024 Nasza szkoła podjęła szereg działań mających na celu poprawę kondycji psychicznej uczniów. Jednym z działań była realizacja projektu profilaktycznego Nawigacja w Każdą Pogodę w klasach 6. Z radością przyjęliśmy wiadomość, iż Nasze działania drugi rok z rzędu zostały docenione przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, co poświadczone zostało otrzymaniem przez szkołę certyfikatu 🙂
Tekst: M. Pietrzak
Uczniowie klas 5 w dniu 28 maja 2024 roku wzięli udział w lekcji plastyki, która odbyła się w Skansenie w Maurzycach, natomiast ich starsze koleżanki i starsi koledzy z klas 6 w dniu 11 czerwca 2024 roku. Oprowadzeni po drogach i ścieżkach skansenu przez przewodnika poznawali drewniane budowle dawnej wsi łowickiej oraz życie jej mieszkańców. Uczniowie rozpoznawali przedmioty codziennego użytku, wyposażenie chałup, budynków gospodarskich, narzędzia rolnicze.
Zdobytą wiedzę wykorzystali podczas rozwiązywania kart pracy. W trakcie lekcji każdy uczeń narysował w plenerze budynek, który według niego był najciekawszy. W sklepie z pamiątkami największym zainteresowaniem cieszył się drewniany bocian. Pan przewodnik zaprosił wszystkich do skansenu na imprezy, które są tam organizowane.
Tekst: K. Mrzygłód, Zdjęcia: K. Mrzygłód, J. Godos
W dniu 5 czerwca klasy czwarte z wychowawczyniami były w Łodzi, w Teatrze Wielkim na operze Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia". Obejrzenie spektaklu operowego było niezwykłym doświadczeniem i przeżyciem emocjonalnym. Na scenie zobaczyliśmy solistów, chór dziecięco-młodzieżowy, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Zachwycał śpiew, taniec, muzyka, scenografia i gra aktorów-śpiewaków.
Przedstawienie było szczególne, ponieważ mogliśmy zobaczyć na scenie naszą koleżankę, uczennicę klasy 4a Malwinę Kapustę, występującą w spektaklu z chórem dziecięco-młodzieżowym w roli lisa (na zdjęciach nad Malwiną jest niebieskie serduszko).
Tekst i zdjęcia: B. Wiesiołek
Dzień dobry,
zwracam się do Państwa w imieniu Agnieszki i Daniela Dymińskich Od roku Państwo Dymińscy szukają zaginionego syna, 17 - letniego Krzysztofa.
Wyszedł z domu 27.05.23 roku.
W przypadku zauważenia podobnego chłopca, prosimy o niezwłoczne powiadomienie służb (najbliższy komisariat lub nr alarmowy 112 ) i/lub kontakt z rodzicami na nr telefonu 604 944 800 . Krzyś to dobre dziecko, nastolatek, który nigdy nie sprawiał problemów wychowawczych. Dobry uczeń, wspaniały kolega. Marzył, że zostanie lekarzem. Nic nie zapowiadało tragedii. Pewnego dnia wyszedł z domu i nie ma z nim kontaktu do dnia dzisiejszego. Mógłby być Państwa sąsiadem, chłopakiem z naprzeciwka. Miał swoje marzenia i plany. Powinien być w domu, z kochająca rodziną.
Bez Państwa nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich. Połączmy siły! Dziękujemy za zrozumienie i okazane wsparcie oraz wszystkim którzy już nam pomogli.
Z wyrazami szacunku,
Pozdrawiam
Katarzyna Tomaszuk
WRAŻEŃ I WSPOMNIEŃ BĘDZIE MNÓSTWO ! - tymi słowami możemy opisać dzisiejszą wycieczkę końcoworoczną klas „0” do Rodzinnego Parku Rozrywki Frajdalandia
Zerówiaki uczestniczyły w pokazie sokolniczym podczas którego poznały i pogłaskały m.in. sowę płomykówkę czy orła stepowego.
Odwiedziły Mini Zoo, gdzie poznały m.in: osiołka o imieniu Rysiek, świnki: Pumbę i Czesia oraz mogły nakarmić owieczki, wielbłądy, króliki czy też alpaki.
Skorzystały również z takich atrakcji jak euro bungee, dmuchańce, trampoliny oraz park linowy - gratulacje dla odważnych za przejście całej dość wymagającej trasy.
Był również pyszny obiad, a na deser smakowite lody.
Tekst i zdjęcia: A. Wawrzyn, E. Karpińska, S. Budzyńska
Dnia 06.06.24 r. (czwartek) w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla Klas 5. Celem konkursu było: popularyzacja nauki języka angielskiego wśród uczniów szkoły podstawowej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w zakresie znajomości języka angielskiego piątoklasistów, motywowanie dziecka zdolnego do pogłębiania wiedzy z języka angielskiego, wyłonienie uzdolnionych językowo uczniów, wdrażanie do samodoskonalenia i poszerzania wiadomości, przygotowanie do rozwiązywania zadań testowych oraz integracja środowiska uczniowskiego.
W konkursie wzieło udział 12 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Domaniewicach i Skaratkach. W ciągu 45 minut, uczestnicy rozwiązywali niełatwy test (sprawdzający znajomość angielskiego słownictwa, gramatyki i funkcji językowych oraz umiejętność rozumienia ze słuchu oraz czytania ze zrozumieniem). Najwyższe wyniki uzyskali:
I miejsce: Weronika Felczyńska (SP w Domaniewicach)
II miejsce: Franciszek Lis (SP w Domaniewicach)
III miejsce: Mila Żak (SP w Domaniewicach)
Wyróżnienie: Bartosz Wodzyński (SP w Skaratkach)
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy- przede wszystkim dużej wiedzy językowej. Poziom był bardzo wyrównany, a o zwycięstwie zdecydowały pojedyńcze punkty. Well done!
Tekst i zdjęcia: D.Szczęsna
Dziś, w naszej szkole gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Skaratkach, z którymi wspólnie świętowaliśmy Dzień Dziecka na sportowo. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w różnorodnych konkurencjach sportowych indywidualnie i zespołowo. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe.
Tekst: J. Wojcieszek, Zdjęcia: J. Wojcieszek, J. Godos
Wszystkim dzieciom z okazji dzisiejszego Dnia Dziecka, składamy najserdeczniejsze życzenia: aby każdy dzień był wypełniony radością oraz nieustannym uśmiechem. Niech każdy nowy tydzień, rok będzie dla Was fascynującą przygodą, pełną inspirujących wydarzeń !
Z okazji Dnia Mamy i Taty w naszej szkole dnia 29 maja 2024r. odbyła się szkolna uroczystość. Były pięknie recytowane wierszyki, piosenki, tańce no i łzy wzruszenia Rodziców. Uczniowie bardzo się starali podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Po pięknych występach artystycznych uczniowie klas I-III wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.
Tekst i zdjęcai: A. Wideńska
Klasy 7a i 7b uczestniczyły dziś w zajęciach terenowych wokół Jeziora Okręt. Zajęcia te były jednym z punktów realizowanych w związku z powstaniem nowej pracowni przyrodniczej w naszej szkole. Uczniowie podzieleni na 5 grup rozwiązywali zadania testowe, tworzyli mapy mentalne, szukali w terenie i rozpoznawali rośliny zielne, kwiaty, krzewy i drzewa. Dużo zabawy dostarczyło zadanie polegające na przedstawieniu przy pomocy gestów jednego z popularnych przysłów związanych z wodą, np. z dużej chmury mały deszcz; bystry, jak potok górski czy podobne, jak dwie krople wody.
Test: J. Wojcieszek, Zdjęcia: J. Wojcieszek, B. Tomala
Uczniowie klas 1-3 mają zaszczyt zaprosić
Szanownych Rodziców na uroczystość z okazji
Dnia Rodziny
dnia 29 maja 2024r. na godzinę 11.00.
Uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej.
Serdecznie zapraszamy!!!
Wrocław to piękne i malownicze miasto, które na długo zapadnie nam w pamięci. Po przyjeździe w dniu 23.05.2024 r. najpierw udaliśmy się na Ostrów Tumski – znaną wszystkim urokliwą wrocławską wyspę. Tam podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Tumskim. Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu był Hydropolis - Centrum Edukacji Ekologicznej i wiedzy o wodzie. Obiekt jest ośrodkiem, który łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Później przeszliśmy na piękną Starówkę i późnogotycki Ratusz oraz kamienice ,,Jaś” i ,,Małgosia’’. Te zabytki zachwyciły nas wszystkich. Niektórzy uczestnicy wycieczki, idąc w kierunku Starego Miasta, szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Fontanny multimedialnej otoczonej pergolą, przy Hali Stulecia, Ogrodu Japońskiego i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium.
Fontanna Multimedialna jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji, nieustannie przyciągającą turystów z kraju i zagranicy. Konstrukcja zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono punkty świetlne, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. Widowisku towarzyszyła muzyka klasyczna.
Spacer po Ogrodzie Japońskim był atrakcją na terenie Parku Szczytnickiego. Malownicze strumienie wodne rzeźbią pagórkowaty teren. Liczne drewniane budowle wraz z oryginalnymi japońskimi latarniami i misami nadają orientalny charakter. Uwagę przyciągały również unikatowe formy bonsai oraz klony japońskie. Ten urokliwy ogród zrobił na nas wielkie wrażenie. Urocze alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady pozwoliły nam odpocząć.
W Ogrodzie Zoologicznym na 33 ha mieszka 5 tys. zwierząt, przedstawicieli 900 gatunków ze wszystkich kontynentów i środowisk. Afrykarium jest podzielone na 5 stref. W każdej z tych stref mogliśmy oglądnąć różnorodne zwierzęta m.in.:
1. Morze Czerwone: ponad 60 gatunków pięknych i kolorowych ryb,
2. Afryka Wschodnia: hipopotamy nilowe, mrówniki oraz najmniejsze antylopy świata, czyli dikdik,
3. Kanał Mozambicki: żółw zielony, rekiny, płaszczki,
4. Wybrzeże Szkieletów: kotiki afrykańskie oraz pingwiny przylądkowe,
5. Dżungla nad rzeką Kongo : krokodyle, manaty.
Ostatni punkt naszej wycieczki bardzo nas zmęczył, ale wrażenia ze zwiedzania Wrocławia na pewno warte były takiego wysiłku. Po wycieczce tej jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznawać Wrocław.
Tekst: B.Jędzrzejczak, Zdjęcia: D. Szczęsna
Za nami finały wojewódzkie XXIV Pucharu Tymbarku. Zwycięzców w kategoriach U-8 chłopców i dziewczynek poznaliśmy już w piątek na obiektach przy ulicy Minerskiej. W sobotę (25 maja) o końcowy triumf, na stadionie Widzewa, rywalizowały zespoły w kategoriach U-10 i U-12 zarówno wśród chłopców jak i dziewczynek.
https://l.facebook.com/PUCHARTYMBARKA
Wśród chłopców, w kategorii wiekowej do 10 lat, wygrała SP 1 Koluszki pokonując w finale SP Szczawin 1:0. Zwycięskiego gola strzelił Kordian Ciesielski. Drużyna z Koluszek grała w następującym składzie: Bartosz Bąk, Kordian Ciesielski, Kacper Grobelny, Oliwier Kacperski, Lena Krzemińska, Nikodem Lewandowski, Antoni Nowak, Jakub Słaby, Oliwier Smaż i Szymon Jan Ścibiorek.
W kategorii dziewczynek (U-10) wygrał Zespół Szkół Prywatnych Opoczno, który w finale pokonał SP 6 Zgierz 3:0. Dwie bramki zdobyła Jagoda Miązek, a jedną Alicja Lewandowska. Oto skład zwyciężczyń: Laura Białek, Maja Białek, Liliana Kania, Hanna Król, Amelia Kupis, Alicja Lewandowska, Jagoda Miązek, Nikola Rzońca i Oliwia Stępień.
W kategorii wiekowej U-12 wśród chłopców wygrała SP 1 Opoczno, która w finale zwyciężyła SP 137 Łódź 2:1. Dla zwycięskiej drużyny gole strzelili: Antoni Tomasik i Jakub Kałużny. Dla pokonanych zaś Tymon Sypniewski. Zwycięski zespół grał w składzie: Jan Dębowski, Marcel Gonciarz, Jakub Kałużny, Marcel Kozera, Mikołaj Lasota, Mateusz Paleczny, Bartłomiej Pietrzyk, Maksymilian Sówka, Antoni Tomasik i Igor Zakrzewski.
Mimo osłabień kadrowych SP Zelów wygrał rywalizację w kategorii dziewczynek (U-12). Zespół Macieja Mrowińskiego pokonał SP Domaniewice 2:0. Bramki zdobyły: Maria Kędzierska i Justyna Kot, a oprócz nich w zwycięskim składzie grały: Julia Ackermann, Lena Borowiec, Amelia Brzozowska, Klaudia Gawlik, Iga Matys, Nicola Winiarska i Wiktoria Wódka.
- Wszystkie szesnaście drużyn uczestniczących w finale na Widzewie zaprosimy na Stadion Narodowy na mecz Polska - Turcja – powiedział wiceprezes PZPN i zarazem prezes ŁZPN Adam Kaźmierczak. - Ufundujemy bilety dla wszystkich. Od kilku lat przemiennie organizujemy finały na stadionie Widzewa i ŁKS. Jest to możliwe dzięki przychylności władz miasta oraz MAKiS-u. Młodzież ma ogromną frajdę. Do tej pory widzieli ten stadion z perspektywy trybun, a teraz mogli zagrać na zielonej murawie - dodał włodarz łódzkiej piłki.
Oprócz prezesa Kaźmierczaka nagrody wręczali: radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, posłanki: Małgorzata Niemczyk oraz Jolanta Zięba-Gzik.
Na wielkie słowa uznania zasługuje koordynator Pucharu Tymbarku - były świetny piłkarz Tomasz Lenart. Tylko on wie, ile musiał włożyć pracy w to, aby zebrać wszystkie wyniki od najniższego szczebla od rywalizacji na poziomie szkolnym przez gminy, powiaty, aż do finału wojewódzkiego.
W piątek wszyscy uczniowie klas czwartych zdali w komplecie egzamin na kartę rowerową.
Zdjęcia: J. Wojcieszek
"Nie zmarnuj swojego życia..." to temat przewodni warsztatów profilaktycznych, dla klas 6 i 7. Na deskach GOKu zaprezentowali się przed uczniami raperzy Bęsio i Dj Yonas tworzący skład Rymcerze. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami. Podczas spotkania z młodzieżą raperzy dzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami. Przekazali treści profilaktyczne i pozytywny komunikat "bez zadęcia i patosu" również w swoich hip-hopowych kawałkach.
"Nie zmarnuj swojego życia
Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji
Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.
Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj"
Tekst i zdjęcia: J. Wojcieszek
Zdjęcia: J. Wojcieszek