Drodzy Uczniowie!
W najbliższą niedzielę, 21.02, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.
Z tej okazji zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji
„Mój piękny język ojczysty”.
Waszym zadaniem będzie przygotowanie plakatu w formie graficznej połączonej z najpiękniejszym, najciekawszym według Was cytatem z polskiej literatury pięknej.
-Plakat ma zawierać cytat, ozdobniki/ramki oraz może zawierać elementy graficzne nawiązujące do treści.
-Pamiętaj o prawach autorskich do cytatów i obrazów (podaj ich źródło).
Prace możecie przesyłać na adres poczty Outlook do p. Beaty Wiesiołek oraz Moniki Krzeszewskiej. Najpiękniejsze prace opublikujemy na Stronie Internetowej szkoły i Facebooku szkoły.
Zapraszamy do udziału w akcji!!!
B. Wiesiołek, M. Krzeszewska
Znaczki i plakaty informujące o zakazie palenia lub jego szkodliwości w wykonaniu klasy 4b.
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty!
W środę 17 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły nietypowe święto - Światowy Dzień Kota. W tym dniu przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, wykonując maski kota. Następnie dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą różne rasy kotów, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Nie obyło się oczywiście bez wesołych "kocich zabaw", takich jak: koci spacerek w formie opowieści ruchowej, tradycyjna zabawa ze śpiewem "uciekaj myszko do dziury", kocie masażyki, rozwiązywanie zagadek, słuchanie wierszy i piosenek o kotkach oraz wykonanie pracy plastycznej - sylwety kota metodą wydzieranki.
Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta było podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Tekst: A. Jurga Zdjęcia: A. Jurga, A. Bródka
18 lutego 2021 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom oraz osobom wyróżnionym w konkursie „Mój ulubiony sport zimowy”.
Naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością sam MISTRZ OLIMPIJSKI i brązowy medalista w wyścigu drużynowym z Soczi (2014) Zbigniew Bródka. Łyżwiarz szybki to również Absolwentem naszej szkoły. Złoty medalista wraz z panią dyrektor Marzeną Sadowską wręczył nagrody w poszczególnych klasach oraz zachęcał uczniów do aktywności fizycznej, bo nigdy nie jest za późno na uprawianie sportu.
Zaproponowana tematyka zainspirowała nauczycieli i dzieci do twórczego działania. Z blisko 50 prac komisja konkursowa wybrała laureatów oraz przyznała specjalne wyróżnienia.
Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów z klas 1-3 i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wybór nagrodzonych prac był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace były piękne i wyjątkowe. Biorąc pod uwagę samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne i materiał użyty do wykonania pracy, komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
Laureaci w kategorii klas I-III:
I miejsce – Magdalena Jamroch 1a
II miejsce – Lena Krystyjanik 2b
III miejsce- Barbara Kettwich 1a
Wyróżnienia:
- Patrycja Gajda 2b
- Wojciech Wójcik 2b
- Miłosz Sękalski 2a
Laureaci - oddziały przedszkolne 0a, 0b
I miejsce- Magdalena Jakóbowska 0b
II miejsce- Maja Janicka 0a
III miejsce- Gabriela Grabowicz 0a
Wyróżnienia:
- Wiktoria Manowska 0b
- Bartłomiej Kapusta 0b
Pielęgnujmy w dzieciach ich wewnętrzną motywacje i radość z uprawiania sportu. Niezależnie od dyscypliny i wyniku, bądźmy najwierniejszym kibicem, na dobre i na złe.
Serdeczne podziękowania za udział w konkursie, gratulacje dla nauczycieli i rodziców za twórcze inspirowanie dzieci, a dzieciom za inwencję.
DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!!!
Tekst: Agnieszka Bródka Zdjęcia: Agnieszka Bródka , Monika Kruk
Szkolne Koło LOP zaprasza do zabawy!!! Zrób zdjęcie swojego wspaniałego kotka, podpisz jego imię i zamieść na naszej ściance kocich piękności:)
Nie od dziś wiadomo, że to człowiek mieszka u kota, a nie odwrotnie i że kot jest najważniejszą personą w rodzinie. Nic więc dziwnego, że koty obchodzą swoje święto.
A oto kilka cytatów o kotach, które ukazują ich piękno i prawdziwą naturę. Futrzaki od wielu lat mają ogromny wpływ na ludzi, a te słowa tylko dodatkowo to potwierdzają.
Zapraszamy do lektury https://www.koty.pl/cytaty-o-kotach-i-aforyzmy/
Konkurs polega na nakręceniu krótkiego filmiku ze swoim kotem w roli głównej:))
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW - w regulaminie
11 lutego 20201 r. uczniowie klasy VIc spotkali się w swojej sali na imprezie choinkowo-ostatkowej. Klasa VI c, pod opieką wychowawcy p. Beaty Tomali oraz p. Renaty Ledzion-Pytkowskiej, spędziła mile czas na zabawach z balonikami, krzesełkami i tańcach. Była też pizza, słodkie muffinki i faworki, oraz napoje. O wszystko zadbały panie: Aleksandra Sałuda i p. Ewelina Imiołek-Szymajda. Na stole królowały pyszne pączki. Dzieci otrzymały tez słodką paczuszkę od Rady Rodziców. Czas spędzony razem był dla dzieci bardzo przyjemny i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.
Tekst i zdjęcia: B. Tomala
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II”.
Szczegóły oraz karta zgłoszenia znajdują się w regulaminie - załącznik lub na stronie:
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik ogłasza XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” i zaprasza najmłodszych mieszkańców terenów wiejskich do udziału w tym przedsięwzięciu.
https://padlet.com/sudomaniewice/zivg0oah5g30c5sv
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbywały się klasowe bale chionkowo-ostatkowe. Uczniowie wszystkich klas, z zachowaniem reżimu sanitarnego, spotkali się w swoich salach na wspólnej zabawie. Klasa 4b, pod opieką wychowawcy, p. J. Wojcieszek oraz p. A. Kosiorek, spędziła wspaniałe 2 godziny. Uczniowie stęsknieni za swoim towarzystewm - bawili się razem w różne gry, tańczyli i grali w Kahoota! Była też pizza, słodkie przekąski i napoje, o które zadbała p. A. Kucińska. Nie zabrakło oczywiście i tradycyjnych pączków. Mamy nadzieję, że uczniowie zawieźli do domu same miłe wspomnienia:)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania!
Tekst i zdjęcia: J. Wojcieszek
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój sali i skoczna muzyka - w takiej atmosferze bawiły się dzieci w dniu 11.02.2021r. podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały piękne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach przygotowanych przez nauczycielki z grupy i otrzymały upominki. W czasie przerwy w balu na dzieci czekał słodki poczęstunek, czyli smaczny pączek. Po posiłku i małym odpoczynku dzieci wróciły do zabawy. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń. Następny bal już za rok!!
Tekst: Sławomira Budzyńska.
Zdjęcia: Monika Kruk, Anna Jurga, Agnieszka Brodka.
W Tłusty Czwartek powinno się zjeść choć jednego pączka, bo tak każe długoletnia tradycja.
Skąd się wzięła tradycja Tłustego Czwartku?
W starożytnym Rzymie hucznie świętowano czas pomiędzy zimą a wiosną.
W tamtym czasie zajadano się również specyficznym pączkiem, robionym z ciasta chlebowego. Nie był on niestety słodki, gdyż nadziewano go słoniną.
W kulturze chrześcijańskiej, przed Wielkim Postem bawiono się i objadano. Trzeba było najeść się do syta, by w taki właśnie sposób pożegnać karnawał i zebrać siły przed czterdziestodniowym postem.
Tłusty Czwartek w tradycji polskiej był pierwszym dniem ostatniego tygodnia karnawału. Okres ten zwany był Zapustami lub Mięsopustami.
Skąd mamy taką popularność pączków w Tłusty Czwartek?
Staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Zygmunt Gloger wspominał niegdyś o takich frykasach jak chrust, chruścik, faworki, reczuchy i pampuchy.
Obecnie pączek kojarzy nam się z drożdżowym pulchnym ciastem, nadziewanym zwykle dżemem owocowym lub dziką różą.
Słodkiego spędzenia całego dnia:-)
https://www.szkolneblogi.pl/blogi/biala-sko/przed-nami-dzien-lasucha/
Na ostatnich lekcjach języka polskiego uczniowie klas czwartych omawiali zagadnienia związane z naszym krajem - Polską. Wspólnie z nauczycielem przypomnieli sobie polskie symbole narodowe, słowa hymnu. Opowiadali również o charakterystycznych miejscach, regionach naszego kraju i ich symbolach. Czytali fragment naszej epopei narodowej „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza. Niektórzy uczniowie wykonali piękne plakaty oraz prezentacje, które możecie obejrzeć poniżej.
Tekst: Monika Krzeszewska
Mateusz_Drozka_kl._IVA.docx POLSKA-PREZENTACJA_Marcin_Sniegula_kl._IVA.pptx
Zapraszamy chętnych uczniów z klas IV-VIII do wzięcia udziału w konkursie „Lektury szkolne na wesoło”.
Waszym zadaniem będzie stworzenie zabawnego, interesującego, oryginalnego mema na temat lektur szkolnych. Pamiętajcie, że nie może on personalnie nikogo obrażać ani wyśmiewać, musi być kulturalny.
Prace przesyłamy do p. M. Krzeszewskiej do 24.02 na pocztę Outlook