CEREMONIAŁ SZKOLNY
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. JANA PAWŁA II W DOMANIEWICECH
WSTĘP
Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
Rozdział I
Symbole państwowe
Rozdział II
Symbole szkolne
Logo szkoły jest eksponowane podczas uroczystości – w postaci planszy/ obrazu. Umieszczane jest na stronach tytułowych najważniejszych dokumentów szkolnych, teczkach, dyplomach, podziękowaniach, zaproszeniach, życzeniach, identyfikatorach, na stronie internetowej oraz w oficjalnych pismach szkoły w nagłówku strony. W przypadku dokumentów zawierających większą liczbę stron, dopuszcza się umieszczanie logo szkoły tylko na stronie pierwszej.
Rozdział III
Poczet sztandarowy
pod kierunkiem wyznaczonych przez dyrektora szkoły nauczycieli.
Rozdział IV
Postawa pocztu sztandarowego
Rozdział V
Celebracja sztandaru podczas uroczystości szkolnych
Prowadzący prosi wszystkich o powstanie, pada komenda „Baczność”, a następnie „Sztandar szkoły wprowadzić”.
Poczet sztandarowy przy dźwiękach werbla wchodzi na miejsce uroczystości, idąc „gęsiego”, przy czym chorąży idzie w środku. Poczet ustawia się w wyznaczonym miejscu, przodem do zgromadzonych i chorąży podnosi sztandar do pionu.
Następnie pada komenda „Do hymnu”, odśpiewany jest hymn „Mazurek Dąbrowskiego” – cztery zwrotki z refrenem.
Po odśpiewaniu pada komenda „Po hymnie”, co oznacza „spocznij”.
Następuje część oficjalna.
Prowadzący prosi wszystkich o powstanie, pada komenda „Baczność”, a następnie „Sztandar szkoły wyprowadzić”. Przy dźwiękach werbla poczet opuszcza miejsce i wychodzi z sali. Następnie pada komenda „Spocznij”.
Następuje część artystyczna.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych odbywa się po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu państwowego i prezentacji sztandaru. Na komendę „Do ślubowania!” każdy pierwszoklasista, stojąc w postawie zasadniczej, trzyma uniesioną do góry na wysokości oczu prawą rękę z wyciągniętymi dwoma palcami w kierunku sztandaru i powtarza rotę przysięgi:
Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować. Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz mojej Ojczyźnie – Polsce. Ślubujemy!
Wszyscy uczniowie na zakończenie powtarzają: „Ślubujemy!”.
Prowadzacy podaje komendę „Spocznij”, ślubujący opuszczają rękę.
Następuje pasowanie na ucznia. Dyrektor szkoły na lewe ramię każdego pierwszoklasisty kładzie duży ołówek i mówi:
Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach.
Po pasowaniu następuje wyprowadzenie sztandaru.
Pożegnanie uczniów klas najstarszych odbywa się na uroczystym apelu kończącym rok szkolny po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego. Wszyscy zgromadzeni stoją na baczność. Prowadzący podaje komendę: „Nowy skład pocztu do przekazania sztandaru – wystąp”.
Wchodzi nowy poczet sztandarowy. Poczty zbliżają się do siebie. Pada komenda „Do przekazania sztandaru”.
Jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży pocztu sztandarowego, który mówi:
Przekazujemy Wam sztandar – symbol Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę.
Chorąży nowego pocztu odpowiada:
Przyjmujemy od Was sztandar. Obiecujemy dbać o sztandar, honor i dobre imię Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach.
Nowy chorąży przyklęka na prawe kolano i całuje róg sztandaru.
Dotychczasowy chorąży podaje sztandar jednej z asysty, przekazuje szarfę, potem rękawiczki, następnie odbiera sztandar. Dotychczasowa asysta przekazuje insygnia chorążego i ustawia się obok nowej asysty po lewej i prawej stronie. Dotychczasowy chorąży przekazuje sztandar nowemu chorążemu.
Pada komenda „Ustępujący poczet odmaszerować”.
Stary skład pocztu, żegnany brawami, dołącza do pozostałych w sali uczniów, a nowy przygotowuje się do prezentacji sztandaru.
Prowadzący podaje komendę „Do prezentacji sztandaru”.
Przy dźwiękach werbla poczet staje przodem do zgromadzonych. Chorąży trzyma sztandar w pozycji pochylonej. Lewa asysta wykonuje dwa kroki w przód i lewą ręką chwyta górny narożnik sztandaru, po czym wykonuje dwa kroki do tyłu, unosząc wyprostowaną rękę do góry, odczekuje, w tym czasie chorąży podnosi sztandar do pozycji baczność, prezentując awers sztandaru przez ok. pół minuty. Następnie asysta wykonuje dwa kroki w przód, pozostawiając sztandar do pozycji wyjściowej, w tym czasie chorąży pochyla sztandar. Lewa asysta wraca na miejsce obok chorążego.
Prawa asysta wykonuje dwa kroki w przód i prawą ręką trzyma górny narożnik sztandaru, po czym wykonuje dwa kroki do tyłu, unosząc wyprostowaną rękę do góry. Odczekuje, w tym czasie chorąży podnosi sztandar do pozycji baczność, prezentując rewers sztandaru przez ok. pół minuty. Następnie asysta wykonuje dwa kroki w przód, pozostawiając sztandar do pozycji wyjściowej, chorąży pochyla sztandar, prawa asysta wraca na miejsce obok chorążego.
Chorąży podnosi sztandar.
Następuje ślubowanie absolwentów. Poczet sztandarowy ustawia się na wyznaczone miejsce. Pada komenda „Do ślubowania”.
Absolwenci trzymają uniesioną do góry rękę z wyciągniętymi dwoma palcami w kierunku sztandaru i powtarzają słowa przysięgi:
My, absolwenci Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, ślubujemy: · z godnością nosić zaszczytne miano wychowanka Szkoły Podstawowej · wiernie strzec Jej dobrego imienia i honoru; · zdobytą wiedzę i umiejętności jak najlepiej wykorzystać w dalszej nauce; · służyć naszej Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej rzetelną nauką, pracą i właściwym zachowaniem, · swoje życie opierać na nauce Wielkiego Polaka – patrona szkoły – Jana Pawła II.
Ślubujemy !
Na komendę „Po ślubowaniu” ślubujący opuszczają rękę i następuje wyprowadzenie sztandaru.
Rozdział VI
Zachowanie uczestników uroczystości szkolnych ze sztandarem