Nawigacja

Statut szkoły Standardy Ochrony Małoletnich Wymagania edukacyjne Wewnątrzszkolne Ocenianie z uwzględnieniem kształcenia na odległość Regulamin zachowania w szkole Procedury bezpieczeństwa  Regulamin wypożyczania podręczników Regulamin korzystania z szafek Regulamin przyznawania stypendium Zasady korzystania z telefonów komórkowych Ceremioniał szkolny Regulamin wycieczek Procedura realizacji innowacji pedagogicznej Regulamin pracy Kodeks etyki  Koncepcja funkcjonowania i rozwoju 2021-2026 Program Wychowawczo-Profilaktyczny Roczny Plan Pracy Szkoły Kalendarz uroczystości 2024/2025 Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego Zasady kształcenia na odległość Sposoby monitorowania postępów uczniów Regulamin telekonferencji Procedura bezpieczeństwa na czas pandemii Ważne telefony

Dokumenty szkoły

Ceremioniał szkolny

CEREMONIAŁ SZKOLNY

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

IM. JANA PAWŁA II W DOMANIEWICECH

 

 

WSTĘP

Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

 

 

Rozdział I

Symbole państwowe

  1. Symbole narodowe:
    1) godło,
    2) flaga,
    3) hymn.
  2. Do symbolami naszego państwa należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem.
  3. Znaki państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami samorządowymi, instytucji, itp. Używane flagi i godło muszą być zgodne z wzorami określonymi w ustawie z 31 grudnia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 625, 1948).
  4. Godło – jego pozycja w pomieszczeniach szkoły: na ścianie na wprost wejścia, nad tablicą, albo w miejscu widocznym od wejścia. Szkoła może umieszczać godło również na swojej stronie internetowej, przy czym powinno ono być zgodne z wzorem ustawowym. Jeżeli poza godłem umieszcza się na stronie również inny znak (np. godło gminy, logo szkoły) godło państwowe powinno być umieszczone na pozycji uprzywilejowanej.
  5. Flaga na budynku szkoły wywieszana jest podczas:
    1) świąt państwowych,
    2) wyborów parlamentarnych, prezydenckich, samorządowych,
    3) żałoby narodowej.
  6. Szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania z flagą państwową:
    1) na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery, słowa, liczby czy jakiegokolwiek rysunku;
    2) wywieszona flaga powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną;
    3) flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie;
    4) flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię.
  7. Hymn Mazurek Dąbrowskiego – podczas jego wykonywania obowiązuje postawa zasadnicza, zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni). Poczet sztandarowy podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddaje honory przez pochylenie sztandaru.
  8. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w szczególności w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Na uroczystościach szkolnych odśpiewuje się cały hymn – cztery zwrotki z refrenem

 

Rozdział II

Symbole szkolne

  1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Domaniewicach posiada:
    1) patrona,
    2) sztandar,
    3) logo,
    4) ceremoniał.
  2. Patronem szkoły jest Jan Paweł II – właśc. Karol Józef Wojtyła (1920-2005) – papież
    i 6. Suweren Państwa Watykańskiego, święty Kościoła katolickiego, kawaler Orderu Orła Białego, inicjator i patron Światowych Dni Młodzieży, poeta i poliglota. Jest ze wszech miar godny szacunku i stanowi wzór do naśladowania dla członków społeczności szkolnej.
  3. Sztandar to prostokątny płat ozdobnej tkaniny obszyty złotą frędzlą. Na jego awersie, na biało-czerwonym tle, widnieje godło Polski, nazwa szkoły i rok nadania imienia 2005; rewers ma kolor niebieski i zawiera wizerunek papieża, lata jego życia, motto szkoły: Wielki jest ten, kto chce się czegoś nauczyć, herb papieża oraz Gminy Domaniewice. Dla społeczności szkolnej sztandar szkolny jest symbolem Polski, narodu oraz „małej ojczyzny”, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.
  4. Logo szkoły – jest znakiem rozpoznawczym szkoły i przedstawia się wg poniższego wzoru:

https://spdomaniewice.edupage.org/files/CzarnyKolor_(2)_poprawione.png

Logo szkoły jest eksponowane podczas uroczystości – w postaci planszy/ obrazu. Umieszczane jest na stronach tytułowych najważniejszych dokumentów szkolnych, teczkach, dyplomach, podziękowaniach, zaproszeniach, życzeniach, identyfikatorach, na stronie internetowej oraz w oficjalnych pismach szkoły w nagłówku strony. W przypadku dokumentów zawierających większą liczbę stron, dopuszcza się umieszczanie logo szkoły tylko na stronie pierwszej.

  1. Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru oraz stosunku społeczności szkolnej do symboli narodowych i szkolnych. Ceremoniał stanowi integralną część tradycji szkoły, jest też zbiorem zasad zachowania się w czasie uroczystości szkolnych oraz kształtuje w uczniach postawy patriotyczne i uczy szacunku do tradycji narodu polskiego.
  2. Do uroczystości szkolnych tworzących ceremoniał zalicza się:
    1) rozpoczęcie roku szkolnego;
    2) zakończenie roku szkolnego;
    3) święto Patrona;
    4) Dzień Edukacji Narodowej;
    5) Święto Niepodległości;
    6) Święto Konstytucji 3 Maja;
    7) uroczystości kościelne, lokalne lub okolicznościowe;
    8) na zaproszenie.

 

Rozdział III

Poczet sztandarowy

  1. Sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy. Tworzą go:
    1) Chorąży (sztandarowy) – jeden uczeń,
    2) Asysta – dwie uczennice;

pod kierunkiem wyznaczonych przez dyrektora szkoły nauczycieli.

  1. Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmują się opiekunowie pocztu. Dbają oni o właściwą celebrację sztandaru i zgodny z ceremoniałem przebieg uroczystości na terenie szkoły i poza jej murami.
  2. Poczet sztandarowy oraz poczty rezerwowe powoływane są corocznie na ostatnim posiedzeniu rady pedagogicznej spośród uczniów szkoły i składają się z trzech trzyosobowych składów.
  3. Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole, dlatego poczet sztandarowy powinien być wytypowany z uczniów klasy najstarszej wyróżniających się w nauce, o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu. Kandydatury składu są przedstawione przez wychowawców klas na czerwcowej radzie pedagogicznej i przez nią zatwierdzane.
  4. O wyborze uczniów do pocztów sztandarowego i rezerwowego zostają powiadomieni ich rodzice.
  5. Kadencja pocztu trwa jeden rok (począwszy od przekazania najstarszej klasie w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego). Po zakończeniu kadencji, nazwiska członków obu pocztów wpisane zostają do kroniki szkoły, a sami uczniowie otrzymują pamiątkowe dyplomy i nagrody.
  6. Decyzją rady pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego.
  7. Poczet sztandarowy zawsze występuje w strojach galowych (uczeń: ciemny garnitur, biała koszula i krawat; uczennice: białe bluzki i ciemne spódnice lub ciemny kostium, wyjściowe obuwie), z insygniami. W trakcie uroczystości na wolnym powietrzu poczet może nosić okrycia wierzchnie.
  8. Insygniami pocztu sztandarowego są:
    1) biało-czerwone szarfy biegnące z prawego ramienia do lewego boku, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza;
    2) białe rękawiczki.
  9. Sztandar szkoły oraz insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są w holu głównym na parterze szkoły w zamkniętej gablocie.

 

Rozdział IV

Postawa pocztu sztandarowego

  1. Sztandar uczestniczy w uroczystościach szkolnych, wynikających z ceremoniału, podczas których wprowadzany i wyprowadzany jest przy dźwiękach werbla.
  2. Poczet sztandarowy pełni funkcję reprezentacyjną również na zewnątrz szkoły, więc bierze udział w uroczystościach związanych z rocznicami organizowanymi przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych (np. odpust parafialny, święta związane z patronem szkoły) i pogrzebowych pracowników szkoły, uczniów i osób zasłużonych, wskazanych przez organ prowadzący.
  3. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji – właściwych postaw jego poszanowania.
  4. Podczas wyprowadzania sztandaru i w trakcie przemarszu chorąży niesie sztandar, opierając drzewiec na prawym ramieniu.
  5. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. Poczet sztandarowy staje na wyznaczonym miejscu, bokiem do ołtarza i zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.
  6. W trakcie Mszy Św. lub innego nabożeństwa członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „baczność” lub „spocznij”.
  7. Podczas uroczystości żałobnych sztandar ozdabia się czarnym kirem uwiązanym pod głowicą (orłem), sięgającym co najmniej do połowy długości sztandaru.
  8. Oddawanie honorów sztandarem odbywa się poprzez pochylenie go przez chorążego pod kątem 45%. Chorąży robi wykrok lewą nogą, piętę drzewca opiera o prawą stopę i oburącz pochyla sztandar.
  9. Sztandar oddaje honory:
    - na komendę „Do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”;
    - powtarzania roty przysięgi;
    - w trakcie ślubowania uczniów klas pierwszych;
    - podczas ślubowania absolwentów;
    - podczas opuszczenia trumny do grobu;
    - w trakcie minuty ciszy dla uczczenia pamięci;
    - podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez delegację szkoły;
    - w trakcie uroczystości kościelnych podczas każdego podniesienia Hostii: w czasie Przemienienia, przed Komunią św. oraz w trakcie trzykrotnego podniesienia Monstrancji przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu.

 

Rozdział V

Celebracja sztandaru podczas uroczystości szkolnych

  1. Wprowadzanie i wyprowadzanie sztandaru

Prowadzący prosi wszystkich o powstanie, pada komenda „Baczność”, a następnie „Sztandar szkoły wprowadzić”.

Poczet sztandarowy przy dźwiękach werbla wchodzi na miejsce uroczystości, idąc „gęsiego”, przy czym chorąży idzie w środku. Poczet ustawia się w wyznaczonym miejscu, przodem do zgromadzonych i chorąży podnosi sztandar do pionu.

Następnie pada komenda „Do hymnu”, odśpiewany jest hymn „Mazurek Dąbrowskiego” – cztery zwrotki z refrenem.

Po odśpiewaniu pada komenda „Po hymnie”, co oznacza „spocznij”.

Następuje część oficjalna.

Prowadzący prosi wszystkich o powstanie, pada komenda „Baczność”, a następnie „Sztandar szkoły wyprowadzić”. Przy dźwiękach werbla poczet opuszcza miejsce i wychodzi z sali. Następnie pada komenda „Spocznij”.

Następuje część artystyczna.

  1. Ślubowanie klasy pierwszej szkoły podstawowej

Ślubowanie uczniów klas pierwszych odbywa się po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu państwowego i prezentacji sztandaru. Na komendę „Do ślubowania!” każdy pierwszoklasista, stojąc w postawie zasadniczej, trzyma uniesioną do góry na wysokości oczu prawą rękę z wyciągniętymi dwoma palcami w kierunku sztandaru i powtarza rotę przysięgi:

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować. Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz mojej Ojczyźnie – Polsce.        Ślubujemy!

Wszyscy uczniowie na zakończenie powtarzają: Ślubujemy!”.

Prowadzacy podaje komendę „Spocznij”, ślubujący opuszczają rękę.

Następuje pasowanie na ucznia. Dyrektor szkoły na lewe ramię każdego pierwszoklasisty kładzie duży ołówek i mówi:

Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach.

Po pasowaniu następuje wyprowadzenie sztandaru.

  1. Przekazanie sztandaru

Pożegnanie uczniów klas najstarszych odbywa się na uroczystym apelu kończącym rok szkolny po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego. Wszyscy zgromadzeni stoją na baczność. Prowadzący podaje komendę: „Nowy skład pocztu do przekazania sztandaru – wystąp”.

Wchodzi nowy poczet sztandarowy. Poczty zbliżają się do siebie. Pada komenda „Do przekazania sztandaru”.

Jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży pocztu sztandarowego, który mówi:

Przekazujemy Wam sztandar – symbol Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę.

Chorąży nowego pocztu odpowiada:

Przyjmujemy od Was sztandar. Obiecujemy dbać o sztandar, honor i dobre imię Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach.

Nowy chorąży przyklęka na prawe kolano i całuje róg sztandaru.

Dotychczasowy chorąży podaje sztandar jednej z asysty, przekazuje szarfę, potem rękawiczki, następnie odbiera sztandar. Dotychczasowa asysta przekazuje insygnia chorążego i ustawia się obok nowej asysty po lewej i prawej stronie. Dotychczasowy chorąży przekazuje sztandar nowemu chorążemu.

Pada komenda „Ustępujący poczet odmaszerować”.

Stary skład pocztu, żegnany brawami, dołącza do pozostałych w sali uczniów, a nowy przygotowuje się do prezentacji sztandaru.

  1. Prezentacja sztandaru

Prowadzący podaje komendę „Do prezentacji sztandaru”.

Przy dźwiękach werbla poczet staje przodem do zgromadzonych. Chorąży trzyma sztandar w pozycji pochylonej. Lewa asysta wykonuje dwa kroki w przód i lewą ręką chwyta górny narożnik sztandaru, po czym wykonuje dwa kroki do tyłu, unosząc wyprostowaną rękę do góry, odczekuje, w tym czasie chorąży podnosi sztandar do pozycji baczność, prezentując awers sztandaru przez ok. pół minuty. Następnie asysta wykonuje dwa kroki w przód, pozostawiając sztandar do pozycji wyjściowej, w tym czasie chorąży pochyla sztandar. Lewa asysta wraca na miejsce obok chorążego.

Prawa asysta wykonuje dwa kroki w przód i prawą ręką trzyma górny narożnik sztandaru, po czym wykonuje dwa kroki do tyłu, unosząc wyprostowaną rękę do góry. Odczekuje, w tym czasie chorąży podnosi sztandar do pozycji baczność, prezentując rewers sztandaru przez ok. pół minuty. Następnie asysta wykonuje dwa kroki w przód, pozostawiając sztandar do pozycji wyjściowej, chorąży pochyla sztandar, prawa asysta wraca na miejsce obok chorążego.

Chorąży podnosi sztandar.

  1. Pożegnanie absolwentów

Następuje ślubowanie absolwentów. Poczet sztandarowy ustawia się na wyznaczone miejsce. Pada komenda „Do ślubowania”.

Absolwenci trzymają uniesioną do góry rękę z wyciągniętymi dwoma palcami w kierunku sztandaru i powtarzają słowa przysięgi:

My, absolwenci Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, ślubujemy: · z godnością nosić zaszczytne miano wychowanka Szkoły Podstawowej · wiernie strzec Jej dobrego imienia i honoru; · zdobytą wiedzę i umiejętności jak najlepiej wykorzystać w dalszej nauce; · służyć naszej Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej rzetelną nauką, pracą i właściwym zachowaniem, · swoje życie opierać na nauce Wielkiego Polaka – patrona szkoły – Jana Pawła II.

Ślubujemy !

Na komendę „Po ślubowaniu” ślubujący opuszczają rękę i następuje wyprowadzenie sztandaru.

 

Rozdział VI

Zachowanie uczestników uroczystości szkolnych ze sztandarem

  1. Podczas uroczystości szkolnych uczniowie występują w strojach odświętnych, uczniowie: biała koszula, ciemne długie spodnie; uczennice: biała bluzka, ciemna spódnica.
  2. Sztandarowi oddaje się szacunek. Podczas wprowadzania i wyprowadzania sztandaru wszyscy uczestnicy uroczystości stoją w pozycji „Baczność” i zachowują ją do komendy „Spocznij!”. Odpowiednie komendy podaje osoba prowadząca uroczystość.
  3. Każdorazowo po wprowadzeniu sztandaru na akademiach i uroczystościach szkolnych, na komendę „Do hymnu” – w postawie zasadniczej (na baczność) – wszyscy zgromadzeni odśpiewują hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego – 4 zwrotki z refrenem, o ile prowadzący nie zarządzi inaczej.
  4. Podczas ślubowania klas I i absolwentów oraz w czasie przekazania i prezentacji sztandaru, na odpowiednie komendy: „Do ślubowania”, „Do przekazania sztandaru”, „Do prezentacji sztandaru”, uczestnicy pozostają w postawie zasadniczej do ich zakończenia komendą „Spocznij”.
  5. Ustępujący poczet sztandarowy żegnany jest przez uczestników uroczystości brawami w postawie „zasadniczej”.
  6. Cała społeczność szkolna zobowiązana jest do poszanowania symboli narodowych i symboli szkoły oraz kultywowania tradycji szkolnej.
  7. Wpaja się uczniom i pracownikom szkoły obowiązek wywieszania flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
  8. Uczestnicząc w uroczystościach poza szkołą, każdy uczeń reprezentuje szkołę na zewnątrz, więc obowiązuje go godne i kulturalne zachowanie.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Domaniewicach
    ul. Główna 13
    99-434 Domaniewice
  • (+46) 838-35-92,
    kom. 510 336 418

Galeria zdjęć