17 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać , tańczyć i recytować wiersze. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na Sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Marzena Sadowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Nie zabrakło też gratulacji i upominków od zaproszonych gości.
Tekst: J. Szymajda, Zdjęcia: J.Szymajda, D.Szczęsna
Biblioteka szkolna organizuje Gminny Konkurs Piosenki o Misiu pod patronatem Wójta Gminy Domaniewice. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach oraz ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Skaratkach i odbędzie się 24 listopada 2022 r. o godz.10.00.
Regulamin konkursu dostępny jest w załącznikach:
REGULAMIN_GMINNEGO_KONKURSU.docx
Serdecznie zapraszamy!
Biblioteka szkolna
Zapraszamy uczniów klas 0-3 do udziału w konkursie plastycznym na pracę pt. "Mój Święty Mikołaj". Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację postaci jednego z najpopularniejszych świętych chrześcijańskich, popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych, a także stworzenie dzieciom możliwości wymiany doświadczeń artystycznych.
Najważniejsze zasady konkursu:
1. Każdy Autor może zgłosić do konkursu jeden projekt.
2. Praca musi być wykonana indywidualnie w formacie A3 lub A4 w dowolnej technice plastycznej: pastele, farby plakatowe, tempera, pisaki, grafika, etc.
3. Powołane przez organizatorów jury przyzna nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych:
a. uczniowie klas 0-I
b. uczniowie klas II-III
4. Dla laureatów konkursu przewidziane zostały ciekawe nagrody.
5. Praca zgłoszona do konkursu winna być zaopatrzona w czytelnie napisaną metryczkę z danymi: imię i nazwisko autora, kategoria wiekowa .
6. Prace należy składać do dnia 2.12.2022 r. u wychowawców klas II .
7. Prace powinny być wykonane samodzielnie.
Organizatorzy: Jolanta Grabowicz i Jolanta Mokrzycka
Zbliża się zima, która jest szczególnie ciężkim czasem dla zwierząt. Oprócz pożywienia potrzebują również bezpiecznego miejsca, aby móc się ogrzać. Schronisko dla zwierząt "Przytulisko" w Głownie stara się ze wszystkich sił zatroszczyć o bezdomne zwierzęta domowe. Obecnie w schronisku przebywa około 80 psów i kotów, więc zapasy żywności szybko topnieją.
Szkolne koło wolontariuszy "Anioły ze szkoły" ogłasza zbiórkę karmy w puszkach (mokrej karmy) dla zwierząt z "Przytuliska". Karmę można przynosić do biblioteki szkolnej do p. Katarzyny Michalak, do p. Justyny Godos, osobiście lub za pośrednictwem wychowawczyń. Każdy darczyńca otrzyma drobny upominek jako podziękowanie za okazane wsparcie. Zbiórka trwa do 30 listopada.
Wspólnie wesprzyjmy naszych czworonożnych przyjaciół!
Tekst: J. Godos
W dniu 14.11.2022r. w hali OSiR w Łowiczu odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym. W zawodach udział wzięło 7 drużyn chłopców oraz 5 drużyn dziewcząt reprezentujących szkoły podstawowe z całego powiatu łowickiego. Zawody przeprowadzono systemem "każdy z każdym". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 6b - Kacper Osówniak i Jakub Tkacz, którzy w końcowej klasyfikacji zajęli wysokie 3 miejsce. Chłopców do zawodów przygotował p. M. Szymajda.
Tekst: J. Wojcieszek, Zdjęcia: OSiR Łowicz
10 listopada uczniowie klas 5 i 6 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez edukatorów z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia były wspaniałą okazją dla uczniów do odkrywania technologii, rozwijania kreatywności i nowych zainteresowań. Podczas warsztatów młodzi odkrywcy zgłębiali tematykę druku 3D oraz elementy podstaw sztucznej inteligencji. Mobilne Laboratoria Przyszłości to nauka i zabawa w jednym.
Tekst: B. Tomala, Zdjęcia: B. Tomala
Uczniowie z klas IV-VIII zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w czasie obchodów 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które u nas odbyły się 9 listopada 2022 roku w hali sportowej szkoły. Członkowie Samorządu Uczniowskiego i poszczególnych klas przygotowali patriotyczne dekoracje klas i korytarzy szkolnych, które przybrały biało-czerwone barwy. Wszystkie inicjatywy patriotyczne, takie jak "kącik patriotyczny" poświęcone tej ważnej rocznicy miały za zadanie kształtować obywatelskie postawy uczniów i zwrócić uwagę młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.
Tę podniosłą uroczystość poprzedziło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt w ramach projektu "Pod Biało-Czerwoną" w dniu 8 listopada 2022r. Projekt upamiętnia zwycięstwo wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Na zaproszenie p. wójta Pawła Kwiatkowskiego, nasi uczniowie przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny.
Zwieńczeniem obchodów niepodległościowych będzie czwartek 10 listopada 2022r., kiedy to o symbolicznej godzinie 11:11, już po raz piąty przystąpimy do akcji Ministra Edukacji Narodowej "Szkoła do Hymnu". Cała społeczność szkolna (młodsi uczniowie wyposażeni w patriotyczne rekwizyty) odśpiewa wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
Wszystkie nasze działania wpisują się akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta", gdzie upamiętnia się ważne rocznice, wydarzenia i postaci historyczne odwiedza lokalne miejsca i poznaje związaną z nimi historię.
Tekst: B. Jędrzejczak, Zdjęcia: J. Wojcieszek
5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Klasy 0a i 0b świętowały go 7 listopada. Był to dzień pełen wrażeń za sprawą naszych bajkowych przyjaciół. Dzieci chętnie przymierzały maski i wcielały się w rolę znanych postaci. Na koniec wykonały pracę plastyczną z podobizną swoich ulubieńców.
Tekst: E. Karpińska, Zdjęcia: S. Budzyńska, E. Majewska, E. Karpińska
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w
Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym
Pismo_OSP_konkurs_pl..doc
karta zgłoszenia Karta_zgloszenia_plastyczny_RODO.docx
Zdjęcia: E. Pietrasiak
7 listopada uczniowie z klasy IIIa i IIIb pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Łazienki Królewskie, a następnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w pałacu w Wilanowie. Spacerując Traktem Królewskim poznali historię i legendy warszawskie związane z odwiedzanymi miejscami. Byli także przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy Pomniku Małego Powstańca oraz zobaczyli Pałac Prezydencki, wiele wspaniałych budowli i pomników.
Z okien autokaru podziwiali nowo wybudowane wieżowce, całe ze szkła. Trzecioklasiści byli zachwyceni wyglądem stolicy. Uczniami opiekowały się wychowawczynie, p. Beata Fraszczyk-Rusek i Anna Wideńska.
Tekst: B. Fraszczyk-Rusek, Zdjęcia: B. Fraszczyk-Rusek, A. Wideńska, A. Kamińska
W dniu 27 października uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawczyń p. Beaty Fraszczyk - Rusek i p. Anny Wideńskiej, pojechali do Muzeum w Nieborowie. Wyjazd miał charakter lekcji muzealnej, a jego celem było utrwalenie znajomości lektury pt. „Akademia pana Kleksa”. Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na grupy. Pod opieką pań przewodniczek z muzeum udali się do pałacu, gdzie rozwiązywali zagadki, udzielali odpowiedzi na pytania i zdobywali nagrody w postaci piegów, czekoladowych pieniążków za poprawne odpowiedzi.
Na lekcji kleksografii za pomocą tuszu kreślarskiego wykonywali prace plastyczne. Na papierze pojawiły się przedziwne i ciekawe stworki. Każdy uczeń musiał odgadnąć nazwę zwierzątka, które powstało z plam kolorowego tuszu.
Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w lekcji muzealnej. Wykazali się bardzo dużą znajomością lektury. Wycieczka była udana.
Tekst: A. Wideńska, Zdjęcia A. Wideńska, B. Fraszczyk-Rusek
Zapraszamy rozdziców na spotkania z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów 9 listopada 2022 r.
kl. I-III - godz. 15.30
kl. IV-VIII - godz. 16.00
oddziały przedszkolne - godz. 16.00.
Dnia 3 listopada 41-osobowa grupa uczniów z klas 4a i 4b wraz z opiekunami wyruszyła na 2-dniową wycieczkę szkolną do Krakowa.
Po około czterech godzinach podróży dotarliśmy do dawnej stolicy Polski. Pierwszym etapem naszej wyprawy było Stare Miasto, zwiedzane z przewodnikiem. Na wstępie, zatrzymaliśmy się przed okrągłą, ceglaną budowlą- Barbakanem, który służył kiedyś do obrony miasta przed nieprzyjacielem. Tuż za Barbakanem podziwialiśmy okazałą Bramę Floriańską, a następnie wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, który jest odgrywany o pełnych godzinach na cztery strony świata. Po chwili, będąc już na Rynku Starego Miasta, podziwialiśmy piękne kamienice, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Odwiedziliśmy również najstarszy budynek akademicki oraz Bazylikę Franciszkanów ze wspaniałymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego. Ostatnim punktem wizyty na Starym Mieście była wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach., gdzie podziwialiśmy przepiękne zbiory oraz uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach pt. „Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie i mity w obrazach”. Około godz. 18:30, po dniu pełnym wrażeń, udaliśmy się do hotelu na obiadokolację i odpoczynek.
Drugiego dnia, po śniadaniu oraz wykwaterowaniu z hotelu, udaliśmy się do Muzeum Kościuszkowskiego, gdzie podziwialiśmy multimedialną wystawę „Kościuszko- bohater wciąż potrzebny”. Dzięki przewodnikom, wysłuchaliśmy wielu ciekawostek z życia bohatera Polski i USA, znakomitego dowódcy i inżyniera wojskowego, a zarazem człowieka, który przywiązywał wielkie znaczenie do ideałów wolności i tolerancji. Następnie, weszliśmy na sam szczyt przyległego do muzeum Kopca Kościuszki. Przepiękna pogoda umożliwiła podziwianie panoramy Krakowa, która pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia. Wkrótce po tym, podążyliśmy do ostatniego miejsca w napiętym planie wycieczki jakim był Wawel. W drodze na Wzgórze Wawelskie zatrzymaliśmy się u stóp ziejącej ogniem rzeźby wawelskiego smoka. Następnie, udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, Grobów Królewskich oraz renesansowego dziedzińca Zamku Królewskiego. Podziwiliśmy również przepych i piękno komnat królewskich, słuchając opowieści przewodniczek o władcach Polski i ich życiu.
Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który jest przepięknym miastem, wartym odwiedzenia. Wyjazd dostarczył nam wiele wrażeń oraz znacznie wzbogacił naszą wiedzę.
Tekst: Dominika Szczęsna, Zdjęcia: Cezary Wójcik, Dominika Szczęsna
W dniu 2 listopada 2022r. klasy 2a i 2b pod opieką swoich wychowawczyń, pojechały do Głowna, do Miejskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Ach, ta Pippi". Wszystkim bardzo się podobały przygody niesamowitej Pippi. Gra aktorów była bardzo dobra i dzięki nim dzieci poznały nową piosenkę, którą często śpiewają!
Tekst: J. Mokrzycka
Wyniki konkursu "Eko-zwierzak"
Na konkurs "Eko-zwierzak", zorganizowany przez Szkolne Koło LOP z okazji Światowego Dnia Zwierząt, wpłynęło bardzo dużo wspaniałych prac. Komisja konkursowa w dniu dzisiejszym rozstrzygnęła konkurs i postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:
Kategoria klas 0-3
1. miejsce - Amelia Szymajda, kl. 3b
2. miejsce - Bartłomiej Kapusta, kl. 2b oraz Natalia Kurk, kl. 1a
3. miejsce - Malwina Barlak, kl. 0a
wyróżnienia: Filip Fabijański, kl. 1b oraz Karol Lewiński, kl. 2b
Kategoria klas 4-8
1. miejsce - Łucja Pawłowicz, kl. 6b
2. miejsce - Anna Jamroch, kl. 5a
3. miejsce - Jan Gajda, kl. 4b
wyróżnienie: Victoria Radzikowska, kl. 6a
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Komisja konkursowa:
Donata Andruszkiewicz - przewodnicząca
Beata Tomala - członek
Jadwiga Wojcieszek - członek
Zapraszamy do udziału w konkursie "Ekologia w moim domu"
szczegóły w REGULAMINIE
XV_Edycja_Ogolnopolskiego_Konkursu_Ekologia_w_moim_domu_Regulamin_SP1.docx
Uczniowie klasy IIIb uczestniczyli w klasowym projekcie literackim "Układamy bajeczki dla zeróweczki", który rozpoczął się 26 września, a zakończył się 27 października.
Projekt realizowany był w trzyosobowych zespołach. Każda grupa napisała, zilustrowała i zaprezentowała utwór literacki o dowolnej tematyce. Prezentacje odbyły się w klasie 27 października. 28 października i 2 listopada trzecioklasiści przeczytali napisane przez siebie teksty w oddziałach przedszkolnych.
Praca nad projektem sprawiła dzieciom wiele radości. Integrowali się, rozwijali umiejętność współpracy, fantazję, kreatywność, zdolności plastyczne, ortograficzne.
Dziękuję rodzicom za pomoc przy realizacji projektu.
wychowawczyni kl. IIIb - Beata Fraszczyk-Rusek