W dniu 22.11.2023 naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Fundacji Azyl, która zajmuje się niesieniem pomocy porzuconym i krzywdzonym zwierzętom. Fundacja prowadzi również aktywne działania edukacyjne mające na celu zmianę postaw społecznych co do bezdomności zwierząt.
Uczniowie klas 4a i 4b wzięli udział w prelekcji dotyczącej tego, jak należy zajmować się zwierzętami, czym jest kastracja i sterylizacja oraz dlaczego warto ją stosować, jakie pasożyty przenoszą zwierzęta i jak uniknąć zakażenia nimi. Na zakończenie pracownik fundacji opisał, jak przeprowadzany jest proces adopcji i jakie warunki należy spełnić, aby zostać opiekunem jednego ze zwierzaków. Podczas spotkania towarzyszyły nam dwa cudowne zwierzaki porzucone przez właścicieli: Dziadek i Parkuś.
Dziękujemy Fundacji Azyl za tę pouczającą lekcję.
Tekst i zdjęcia: E. Strugińska, B. Wiesiołek
Dnia 22. 11. 2023 r. biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klas pierwszych. Na początek uczniowie wysłuchali inscenizacji „W krainie bajek” przygotowanych przez uczennice klasy VIa. Następnie odgadywali zagadki związane z postaciami bajkowymi. Aby nasi najmłodsi uczniowie mogli stać się prawowitymi czytelnikami biblioteki szkolnej, musieli przejść test, który przygotowały dla nich Królowa Książka i trzy królewny. Test polegał na odgadnięciu zagadek dotyczących bajkowych postaci. Pierwszaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Po zagadkach dzieci zapoznały się z ,,Prośbami książki”, a następnie powtórzyły słowa przysięgi:
„My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z powagą.”
Przyrzekamy!
Po przysiędze każdy pierwszoklasista został pasowany na czytelnika biblioteki szkolnej i otrzymał w prezencie pamiątkowy dyplom, kolorowankę, przypinkę oraz zakładkę do książki. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki.
Po uroczystości uczniowie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Tekst i zdjęcia: B. Tomala i K. Michalak
21.11.2023 r. odbyły się eliminacje, w których wzięło udział: 5 zespołów i 6 wykonawców indywidualnych.
Bilet do Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Betlejemski i Łowicki” w Bąkowie Górnym uzyskały:
- Maja Dałek, Natalia Kruk, Liliana Szafraniec, uczennice klasy 2a
- Milena Kucińska wraz z Kają Graszką, uczennice klasy 3a.
- Malwina Kapusta, uczennica klasy 4b
- Maja Milczarek, uczennica klasy 6a
Dziewczyny, będą reprezentowały Naszą Szkołę 13 grudnia 2023 r. na wyżej wymienionym konkursie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki.
Tekst i zdjęcia: D. Andruszkiewicz
Uczniowie klas 5A i 5B na lekcjach biologii poznali budowę komórki. W celu utrwalenia wiedzy wykonali plakaty lub modele komórek: roślinnej, zwierzęcej, bakteryjnej lub grzybowej. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Do wykonania prac wykorzystali różne materiały: masę solną, plastelinę, styropian, drewno, mazaki 3D i inne. Wykonane modele przyciągają wzrok kolorami i kształtami oraz zadziwiają precyzją wykonania. Trójwymiarowa powierzchnia przekroju komórek, wyraźnie przedstawiająca organelle, pozwoliła uczniom dokładniej zapoznać się z ich budową.
Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i samodzielne tworzenie pomocy dydaktycznych z biologii.
Tekst i zdjęcia: Beata Tomala
Nasza szkoła uczestniczy w wyjątkowym programie Native speaker w każdej szkole. Program ten wzbogaca proces nauczania języka angielskiego poprzez interaktywne sesje online z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach standardowego planu lekcji, w piątek 17 listopada. Po tych zajęciach uczniowie będą mieli możliwość korzystania z indywidualnych lekcji również z domu.
https://www.facebook.com/watch/?v=1436464163750766
Tekst i zdjęcia: E.Majewska
16 listopada klasy VIa i VIb wzięły udział w lekcji historii w Muzeum w Łowiczu. Wyjazd został zorganizowany przez nauczyciela historii p. Marka Jędrzejczaka i dotyczył dramatycznego okresu w historii Polski i Łowicza, jakim był najazd Szwedów na Rzeczpospolitą w połowie siedemnastego wieku, znany jaki potop szwedzki. Uczniowie zapoznali się z makietą przedstawiającą wygląd Łowicza przed szwedzkim najazdem, gdy miasto szczyciło się wspaniałym zamkiem prymasowskim. Poznali rodzaje uzbrojenia, jakim posługiwano się w siedemnastym wieku i mieli okazję przekonać się, jak potrafiły być ciężkie! Wśród uczniów klas szóstych jest kilku miłośników historii, dla których lekcja w Muzeum była prawdziwą gratką i szansą na poszerzenie swojej wiedzy i rozwijanie zainteresowań.
Tekst i zdjęcia: J. Godos
Uczniowie klasy Ib w ostatnim tygodniu października na zajęciach lekcyjnych dowiedzieli się, jak należy zdrowo się odżywiać, jak jedzenie odpowiednich produktów spożywczych, aktywność fizyczna oraz zdrowy styl życia wpływają na prawidłowy rozwój, dobrą kondycję i lepsze samopoczucie. Od zdobywania wiedzy przeszli do praktycznego działania. Przygotowali samodzielnie zdrowe, pyszne, kanapki, które z apetytem zajadali i popijali pysznym sokiem z jabłek, który przyniosła do naszej klasy mama Natalii i Oskara. Podczas przerwy częstowali kanapkami starszych kolegów i koleżanki. Od p. Dyrektor Szkoły uczniowie otrzymali książeczkę do czytania w klasie „Gang Mocniaków”, w której poruszane są tematy mądrego wyboru jedzenia i wybierania właściwych produktów. Każdy uczeń otrzymał także „Dziennik kulinarnych Mocniaków”.
Tekst i zdjęcia: A. Wideńska
Klasy drugie w Teatrze Piccolo w Łodzi na spektaklu "Dr Nieboli"
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym edycja 2023/2024
Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. Prace oceniane będą w pięciu grupach wiekowych:
I grupa – przedszkola
II grupa – szkoły podstawowe klasy I-IV
III grupa – szkoły podstawowe klasy V-VIII
IV grupa – szkoły ponadpodstawowe
V grupa – osoby dorosłe
Prace oceniane są etapowo począwszy od eliminacji środowiskowych przez gminne, powiatowe, wojewódzkie, finał centralny. Prace składamy do 03.12.2023 do wychowawców klas.
14 listopada pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do gromady szkolnej. Był to dzień niezapomniany, ponieważ stali się oni prawdziwymi uczniami. Wielki turniej wiedzy i umiejętności dzieci przeszły bezbłędnie. Uczniowie klasy Ia i Ib złożyli uroczyste ślubowanie w obecności rodziców, zaproszonych gości i nauczycieli. Symbolicznego pasowania na ucznia dokonała p. Dyrektor Marzena Sadowska.
W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć prezentów. Uczniowie otrzymali upominki od p. Wójta Gminy Pawła Kwiatkowskiego, od rodziców oraz SU. Zostały im wręczone również dyplomy i legitymacje szkolne.
Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy 7a Michalina Kukieła i Krystian Milczarek. Honory przy poczcie sztandarowym czynili uczniowie klasy 7b- Aneta Kosiorek, Łucja Pawłowicz, Jakub Golan oraz Jakub Tkacz-werbel. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców za przygotowanie poczęstunku i aktywne zaangażowanie podczas występu, a także do p. Moniki Kruk za wykonanie pięknej dekoracji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia uroczystości ślubowania.
Życzymy pierwszoklasistom samych sukcesów w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności, a także wielu niezapomnianych przygód przeżywanych wspólnie ze szkolnymi przyjaciółmi.
Tekst: Anna Wideńska, Sylwia Bełz
Zabrzeźniańskie Stowarzyszenie Św. Jana Bosko w Głownie zorganizowało Konkurs Pieśni Patriotycznej pod hasłem „ Z piosenką ku wolności”. Uczennice Zuzanna Maciejewska, Milena Kucińska oraz Maja Milczarek godnie reprezentowały naszą szkołę. Konkurs podzielony był na II etapy. Eliminacje, które odbyły się 4 listopada oraz koncert galowy i wręczenie nagród 12 listopada.
Nie mogło być inaczej i dziewczyny zgarnęły najwyższe miejsca.
Milena Kucińska – I miejsce za wykonanie utworu „Rozkwitały pąki białych róż”
Maja Milczarek – I miejsce za wykonanie utworu „Tchnienie wolności”
Zuzanna Maciejewska – II miejsce wykonanie utworu „Flaga”
Gratulacje dla dziewczyn. Życzmy dalszego rozwijania zdolności muzycznych i wokalnych, jak również odnoszenia sukcesów w kolejnych konkursach.
Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy przyczynili się do sukcesu dzieci.
Podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali uczennice do konkursu p. Jolancie Mokrzyckiej oraz Donacie Andruszkiewicz.
Tekst i zdęcia: D. Andruszkiewicz
To była patriotyczna uczta pełna cudownych wrażeń i niekończących się wzruszeń...
https://www.facebook.com/spdomaniewice.434/videos/1289882235745759/
Gratuluję Wykonawcom cudownej wieczornicy w naszej szkole: prezenterom, recytatorom, chórzystom z niemal wszystkich klas – od drugich poczynając, na siódmych kończąc, oraz Panu Łukaszowi Kałuży.
Gorąco dziękuję organizatorom i osobom pomagającym przy przygotowaniu tego przedsięwzięcia: Donacie Andruszkiewicz – inicjatorce i koordynatorce, Jagodzie Szymajdzie, Kamili Mrzygłód, Jolancie Mokrzyckiej, Barbarze Jędrzejczak, Markowi Jędrzejczakowi, Katarzynie Michalak, Jadwidze Wojcieszek i Jackowi Felczyńskiemu.
Dziękuję zaproszonym Gościom, Rodzicom, Nauczycielom i Mieszkańcom Gminy Domaniewice za udział w naszej uroczystości. Z komentarzy wiem, że sprawiliśmy Wam ogromną przyjemność i moc pięknych duchowych doznań.
Dziękuję zaangażowanym Nauczycielom i Pracownikom szkoły za rozebranie dekoracji i uprzątnięcie sali.
Dyrektor Szkoły Marzena Sadowska
Zdjęcia: J. Wojcieszek
Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji autorstwa p. Martyny Czekalskiej zamieszczonej na portalu www.lowicz24.eu
https://lowicz24.eu/artykul/patriotyczna-wieczornica/1496748
Zdjęcie: J. Wojcieszek
NIECH ŻYJE POLSKA NIEPODLEGŁA !
Kl. 0A i 0B
Zdjęcia: S. Budzyńska, A. Wawrzyn. E. Karpińska
W dniu dzisiejszym, czyli w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, wszyscy uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" o symbolicznej godzinie 11:11.
Tekst: J. Wojcieszek
Zdjęcia: J. Wojcieszek, J. Godos, S. Bełz, D. Andruszkiewicz
07.11.2023 r. uczniowie klasy 5b wraz z organizatorkami akcji „Paka dla zwierzaka” p. Donatą Andruszkiewicz i p. Moniką Kruk udali się do Przytuliska Arkadia w Głownie. Uczniowie przekazali pokaźną ilość karmy mokrej, suchej, koce, zabawki oraz witaminy dla psów i kotów. Pracownicy schroniska ciepło przywitali uczniów mówiąc o swojej pracy oraz odpowiadali na zadawane im pytania. Wizyta zakończyła się wyprowadzeniem psa na spacer. Klasy 2a i 3b również otrzymały podziękowanie za przyniesienie dużej ilości darów dla zwierząt, dlatego też zostali obdarowani cukierkami. Wszystkim dziękujemy i liczmy na Was w kolejnej akcji.
Tekst i zdjęcia: D. Andruszkiewicz
Uczennice klasy 7b - Maja Polit i Aneta Kosiorek, uczestniczyły dziś w kolejnym etapie konkursu pięknego czytania "Książka mówi" w Skierniewicach.
Tekst i zdjęcia: B. Tomala