W dniu 21 lutego przypada Międzynarodowe Święto Języka Ojczystego. Przypomina nam ono o różnorodności językowej na świecie, a także podkreśla dużą wartość języka jako jednego z elementów tożsamości narodowej. Celem święta jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.
Aby uczcić ten dzień, w naszej szkole po raz kolejny zorganizowaliśmy konkursy i akcje. Społeczność uczniowska chętnie zaangażowała się w ich realizację. Podczas przerw uczniowie mogli wziąć udział w konkursie literackim „Wesołe rymowanki”. Zwolennicy książek oraz lektur szkolnych mogli uczestniczyć w konkursie na przebranie za bohatera literackiego. Jego uroczysty finał odbył się 29 lutego w sali gimnastycznej, podczas którego uczestnicy konkursu mogli pochwalić się swoją kreatywnością w zakresie przebrania, a także zaprezentowania postaci, widownia natomiast świetnie bawiła się w czasie licznych występów.
Ostatnim elementem obchodów święta było zaprojektowanie klasowych plakatów związanych z literaturą dla dzieci i młodzieży. Plakaty ozdobiły drzwi każdej klasy.
Tekst: M. Krzeszewska
Dziękujemy za aktywny udział w naszej akcji!
Oto laureaci konkursów:
W połowie 2023 r. nasza szkoła uzyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na realizację zadania „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Domaniewicach”, polegającego na polepszeniu warunków nauczania poprzez utworzenie kreatywnej i pomysłowej pracowni edukacyjnej. W ramach zadania pracownia została odmalowana i ozdobiona fototapetą, zyskała nowe oświetlenie, wyposażono ją w nowe meble, sprzęt audiowizualny, a także pomoce dydaktyczne, celem uatrakcyjnienia planowanych do realizacji zajęć.
Całkowity koszt Zadania – 63 482,00zł, z tego dofinansowanie to 95% wartości, czyli 60 000zł.
W ramach Projektu zrealizowane zostaną następujące działania:
- Zajęcia dodatkowe Szkolnego Koła LOP;
- Zajęcia przygotowujące do konkursów i akcji przyrodniczo-ekologicznych;
- Konkurs fotograficzny „Tereny wodne i podmokłe w Gminie Domaniewice”;
- Konkurs na prezentację multimedialną „Rzeźba polodowcowa w Gminie Domaniewice”;
- Konkurs plastyczny „Domek dla owadów”;
- Turniej wiedzy przyrodniczej „Flora i fauna jeziora Okręt”;
- Wycieczka edukacyjna z zajęciami terenowymi wokół jeziora Okręt: badanie jakości wody i gleby, obserwacja siedlisk ptaków wodno-błotnych.
Zakończenie realizacji zadania 30.06.2024 r.
W dniach 15, 16 i 17 marca w naszej parafii odbędą się rekolekcje. W związku z tym piątek jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.
W tym dniu rekolekcje są o godz.:
- 8:00 - dla uczniów z klas IV - VII
DOWÓZ - do kościoła na godz. 8:00 – wyjazd spod szkoły o 6:55 – autobus zbiera wszystkich uczniów w kolejności: Krępa (pod Góry), Reczyce, Krępa (przy szosie), Błota Krępskie, Krępa (pod Koleją), Krępa – stacja PKP, ul. Długa Wieś, Stroniewice, Strzebieszew. Przyjazd pod kościół. ODWÓZ spod kościoła w tej samej kolejności.
- 10:00 - dla uczniów z klas I - III
DOWÓZ - do kościoła na godz. 10:00 – wyjazd spod kościoła o 9:00 – autobus zbiera wszystkich uczniów w kolejności: Krępa (pod Góry), Reczyce, Krępa (przy szosie), Błota Krępskie, Krępa (pod Koleją), Krępa – stacja PKP, ul. Długa Wieś, Stroniewice, Strzebieszew. Przyjazd pod kościół. ODWÓZ spod kościoła po rekolekcjach w tej samej kolejności.
W dniu 14 marca br. odbyły się w naszej szkole gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W konkursie wzięło udział czworo uczniów naszej szkoły: Górski Bartosz, Osówniak Kacper, Tkacz Jakub z klasy 7b oraz Krystian Milczarek z klasy 7a. Ze Szkoły Podstawowej w Skartkach byli to uczniowie: Lis Szymon i Kostrzewa Krzysztof, oboje z klasy siódmej. Jury w składzie: p. Zbigniew Bródka z PSP w Łowiczu oraz przedstawiciele OSP p. Magdalena Sut i p. Stanisława Felczyńska wysoko oceniło wiedzę uczestników, zarówno w części pisemnej jak i ustnej. Wójt Gminy Domaniewice p. Paweł Kwiatkowski wręczył nagrody i pamiątkowe dyplomy. Zgodnie z regulaminem uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce w etapie gminnym, zakwalifikowali się do udziału w etapie powiatowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
I miejsce - Tkacz Jakub, SP Domaniewice
II miejsce - Kostrzewa Krzysztof, SP Skaratki
III miejsce - Milczarek Krystian, SP Domaniewice.
Tekst i zdjęcia: C. Wójcik
12 marca uczniowie klasy VIa odwiedzili park trampolin "Jumppark" w Kompinie. Dwie godziny zabawy na trampolinach upłynęły uczniom błyskawicznie. Aktywnie spędzony czas poprawił im humory i naładował pozytywną energią na cały tydzień.
Tekst i zdjęcia: J. Godos
Uczniowie klas czwartych uczestniczyli dziś (13.03.2024) w zajęciach moblilnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Zajęcia te składały sie z dwóch części. W pierwszej uczniowie wysłuchali pogadanki na temat przepisów ruchu drogowego oraz obejrzeli film. W drugiej części doskonalili swe umiejętności, jeżdżąc po torze ustawionym w szkolnej hali sportowej.
Tekst: J. Wojcieszek, Zdjęcia: J. Wojcieszek, E. Strugińska
Tak świętowała Dzień Kobiet klasa 3b. Chłopaki stanęli na głowie, aby swoim dziewczynom sprawić przyjemność.
Tekst i zdjęcia: J.Mokrzycka
W dniach 11-12 marca br. będą wykonywane zdjęcia wg. harmonogramu na kolejnych godzinach lekcyjnych:
Poniedziałek - 11 marca br.1 --- 2. kl. 1a, 4b 3. kl. 0a 4. kl. 0b 5. kl. 1b 6. kl. 6a, 6b 7. kl. 7a
Wtorek - 12 marca br.1. kl. 4a 2. kl. 3a, 3b 3. kl. 2b 4. kl. 2a 5. kl. 5b 6. kl. 5a 7. kl. 7b
Dzień Kobiet klasy pierwsze uczciły wyjściem do Gminnego Ośrodka Kultury w Domaniewicach na seans filmowy pt. "Minionki". Nie zabrakło śmiechu oraz dobrych nastrojów. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia oraz wręczyli upominki. Miłym dopełnieniem był również poczęstunek. Dzień Kobiet upłynął w bardzo wesołej atmosferze.
Tekst i zdjęcia: Sylwia Bełz, Anna Wideńska
Dziewczynki z klas 0A i 0B również świętowały ten wyjątkowy dzień!
Dziś dzień najpiękniejszy w świecie - Święto Kobiet, wszyscy wiecie!
Szczere przyjmijcie nasze życzenia, zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia!
Tekst i zdjęcia: E. Karpińska, A. Wawrzyn
Szkolne koło wolontariuszy "Anioły ze szkoły" ogłasza zbiórkę ciastoliny, czyli miękkiej masy plastycznej.
Ciastolina zostanie przekazana podopiecznym Domu Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi i będzie wielkanocnym prezentem dla przebywających w placówce maluchów od społeczności naszej szkoły.
Ciastolinę (mogą to być pojedyncze kubeczki) można przekazywać wychowawczyniom lub bezpośrednia do p. Justyny Godos i p. Katarzyny Michalak koordynujących działalność "Aniołów ze szkoły".
Zbiórka trwa do 27 marca (środa przed Wielkanocą).
Anioły ze szkoły
6 marca 2024 r. klasa 4b wyjechała do Kręgielni "GRAKULA" w Łodzi. Celem wycieczki było zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.
Było super!!!
Tekst: E. Strugińska, Zdjęcia: E. Strugińska, B. Tomala
W dniu 7 marca uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią postanowili świętować Dzień Kobiet podczas pobytu na warsztatach garncarskich.To było bardzo ciekawe doświadczenie, poznaliśmy techniki i technologie wykonywania naczyń i przedmiotów użytkowych z ceramiki. Wykonaliśmy własne naczynia, a zabawę zakończyliśmy przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.
Tekst i zdjęcia: B. Wiesiołek
Dnia 29.02.2024 r. odbyła się wycieczka klas oddziałów zerowych do Sali Zabaw dla dzieci Ancymondo w Zgierzu
Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni czy też basenów z piłeczkami. Cztery wysokie zjeżdżalnie znajdujące się w centralnej części sali były nie lada wyzwaniem dla naszych podopiecznych lecz nie brakowało dzielnych i odważnych, aby je pokonać.
W czasie dwugodzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych, każdy spalił mnóstwo kalorii, a uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci. By nabrać sił na nowo, zerowiaki zapełniły brzuchy smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców.
Tekst i zdjęcia: S. Budzyńska, E. Karpińska, A. Wawrzyn
Pozytywne myślenie to przede wszystkim dobre nastawienie do świata i innych ludzi. Dzięki pozytywnym myślom lepiej reagujemy na wszelkie zmiany, z większą swobodą możemy rozwiązywać problemy i opanowywać stresujące sytuacje. Optymistyczne nastawienie pomaga także w osiąganiu wyznaczonych celów i dążeniu do spełniania swoich marzeń. Na szczęście pozytywnego myślenia można się nauczyć!
W ramach akcji „Dzień Pozytywnego Myślenia” na korytarzu szkolnym powstała gazetka profilaktyczna pod hasłem „Moc Pozytywnego Myślenia”. W klasach IV-VIII podczas lekcji wychowawczych poruszone zostały zagadnienia propagujące pozytywne myślenie. Uczniowie obejrzeli również krótki instruktaż – jak trenować pozytywne myślenie https://www.youtube.com/watch?v=DLtvnRvzTs0 . Uczniowie z klas I-III „częstowali się pozytywną myślą”, otrzymali również relaksacyjne mandale z pozytywnymi hasłami. Wraz z wychowawcami w kreatywny sposób wykorzystali pozytywne myśli tworząc z nich wachlarze, mapy pozytywnych myśli i inne.
Warto jest myśleć pozytywnie i w myśl słów tekstu piosenki Zosi Karbowiak pamiętać, że szklanka jest ZAWSZE w połowie pełna (nie pusta) zachęcamy do odsłuchania piosenki https://www.youtube.com/watch?v=IF6RMBLAHXY
Koordynatorzy akcji: Marta Pietrzak, Monika Kruk, Liliana Redzisz
Zapraszamy do udziału w Konkursie Filmowym „Dzieci dzieciom - Dbam o siebie w sieci”
Szczegóły - TUTAJ plakat_a3.pdf
Regulamin - Regulamin_PKDP_film.docx