Przypominam, że w naszej szkole cały czas trwa zbiórka zużytych baterii. Udział w zbiórce biorą dzieci od Przedszkola Żabka, aż do klasy 6. Na tych, którzy zbiorą najwięcej baterii czekają cenne nagrody!!!
LOP Jadwiga Wojcieszek
We wtorek (25.11.2014) w Bielawach miały miejsce zawody powiatowe w unihokeju chłopców. Nasza szkołę reprezentowali: Pawłowicz Artur, Rubacha Kuba, Kowalczyk Dawid, Kaczmarek Dawid, Pawlata Kacper, Polit Sebastian i Winiarski Patryk. Zawody rozgrywano systemem grupowym. W naszej grupie znalazła się jeszcze szkoła z Błędowa i SP nr 1 z Łowicza. Drugą grupę stanowiły szkoły z Bielaw, Bełchowa i SP nr 2 z Łowicza. W spotkaniu SP Domaniewice - SP Błędów do przerwy był wynik 2:0, obie bramki strzelił Kuba Rubacha. Jednak wynik końcowy to 2:2. W drugim starciu z SP nr 2 z Łowicza w ciągu 2 min. straciliśmy 2 bramki i przegraliśmy mecz 2:0. W rezultacie nasi chłopcy zajęłi 5 miejsce w powiecie. Uczniów do zawodów przygotowywał pan Grzegorz Czajka.
W dniu 21.11.2014r. w Bełchowie odbyły się zawody okręgowe w unihokeju dziewcząt i chłopców. Nasz okręg składał sie z trzech gmin (Nieborów, Łyszkowice i Domaniewice). Naszą szkołę reprezentowali wśród dziewcząt: Jóźwicka K., Białek K., Radzikowska N., Kolis A., Konecka W., Hemka P., Małecka S., a wśród chłopców: Rubacha J., Rybus M., Sumiński O., Kowalczyk D., Pawłowicz A.
Wynik końcowy to II miejsce chłopców i III miejsce dziewcząt. Opiekę w czasie zawodów sprawował nad uczniami pan Grzegorz Czajka.
Dziś (środa) klasa 6 pisała próbny sprawdzian przygotowany przez wydawnictwo "Nowa Era". Test składał się z 25 pytań z języka polskiego i matematyki, zawierających elementy przyrodnicze. Na napisanie go uczniowie mieli 80 minut, po których nastąpiła przerwa. Po przerwie klasa przystąpiła to rozwiązania testu z języka angielskiego. To drugi taki próbny sprawdzian pisany przez uczniów klas 6, kolejny - trzeci, odbędzie się 17 grudnia. Wszystkie mają na celu jak najlepsze przygotowanie szóstolkasisów do kwietniowego sprawdzianu.
We wtorek w naszej szkole odbyła sie dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie bawili sie przy muzyce przez 3 godziny. W trakcie mogli powróżyć sobie u "cyganek" i dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Było także lanie wosku przez klucz i wiele zabawnych konkursów. Biletem wstępu na dyskoteke była karma dla zwierząt, która zostanie przekazana do schroniska w Głownie.
Dyskotekę zorganizawał Samorząd Szkolny pod opieką pani Dominiki Kantorek. Zdjęcia w Galerii.
W piątek chętni uczniowie z klas 4-6 oraz 1b uczestniczyli w warsztatach z robotyki. W trakcie dwóch godzin uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat budowy i zastosowania różnego rodzaju robotów w przemyśle, medycynie, wojsku, domu czy na stacjach kosmicznych. Następnie podzieleni na grupy konstruowali z klocków LEGO własnego robota, którego potem programowali tak, aby sie poruszał. Na koniec prezentowali swojego robota przed kolegami. Nad całością czuwali dwaj panowie: Tomek i Mateusz, którzy w razie problemów pomagali. Zajęcia były bardzo ciekawe, kreatywne i rozwijające różnorodne zainteresowania dzieci. Wszyscy zgodnie powiedzieli, że chcą uczestniczyć jeszcze raz w takich zajęciach. Zdjęcia w Galerii
Dziś (20.11.2014r) klasa 4 wybrała się do GOK-u na wystawę malarstwa pani Doroty Pietrzkowicz. W sali prezentowane są obrazy przedstawiające postacie ludzkie, martwą naturę i abstrakcje. Obrazy są utrzymane w tonacji niebiesko - zielonej z akcentami czerwieni. Po zwiedzeniu wystawy uxczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, wszystkim prezentowane prace bardzo sie podobały.
W czwartek (20.11.2014) klasy 4, 5 i 6 wezmą udział w spotkaniu za strażakami PSP w Łowiczu. Strażacy opowiedzą uczniom o bardzo groźnym gazie jakim jest czad. Ten bezbrwny i bezwonny gaz nazywany jest popularnie "cichym zabójcom", ponieważ doprowadza do śmierci czlowieka w ciągu kilku minut. Niestety jest niewyczuwalny przez ludzki organizm, dlatego tak ważne jest montowanie elektronicznych czujników czadu. Czad wydobywa się z nieszczelnych i źle zamontowanych instalacji grzewczych w domach: pieców, kominków. Jest to problem szczególnie ważny teraz, gdy zrobiło się chłodno i każdy ogrzewa dom na różne sposoby. Dzieci dowiedzą się, jak ustrzec siebie i swoją rodzinę przed nieszczęściem.
Po warsztatach strażacy przeprowadzili wśród uczestników konkurs wiedzy. Najlepiej test napisali: Leszczyński Szymon (kl. 5), Sumiński Oskar (kl. 5), Jurga Patryk (kl. 6), Hemka Patrycja (kl. 6), Kosiorek Ola (kl. 4). W nagrodę uczniowie dostali czujki dymu i biuletyny informacyjne o czadzie.
Od 17.11.2014 r. rozpoczeliśmy w naszej szkole akcję "Szczęśliwy numerek", która potrwa do końca I semestru. Oto najważniejsze punkty regulaminu akcji:
W czwartek (27.11.2014r.) o godz. 15:30 w naszej szkole wygłoszona zostanie prelekcja dla rodziców na temat agresji i przemocy wśród uczniów szkół podstawowych.
Dnia 24 listopada (poniedziałek) rozpoczynamy akcję "Góra Grosza" w naszej szkole. Akcja potrwa do 5 grudnia (piątek).
Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance. Zebrane pieniądze organizatorzy (Towarzystwo NASZ DOM) przekażą na pomoc dla najbardziej potrzebujących Domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych. Dla szkoły/ przedszkola, które zbierze najwięcej WIELKA NAGRODA. Także każda szkoła/przedszkole, które zbierze najwięcej pieniędzy w swoim województwie- otrzyma cenną nagrodę.
Więcej o akcji w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI- Nasze działania
21 listopada (piątek) w naszej szkole odbędą się warsztaty z robotyki. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 4, 5 i 6. Poprowadzą je studenci PŁ. W ciągu 90 min. uczniowie uczestniczyć będą w krótkim wykładzie dotyczącym robotyki i automatyki, następnie samodzielnie zbudują roboty z klocków LEGO, które odpowiednio zaprogramują. Koszt udziału w zajęciach to 18zł. Pieniądze zbiera p. J. Wojcieszek
Więcej na http://www.alerobot.pl
Dnia 13 listopada (czwartek) o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie rodziców z wychowawcami klas.
Projekt " Mierz wysoko!" jest realizowany w ramach Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji.
Główny celem projektu jest podniesienie kompetencji posługiwania się językiem angielskim oraz umiejętność wykorzystywania go w praktyce, a także rozwinięcie sprawności czytania i prawidłowego nawyku uczenia się.
W ramach projektu uczniowie biorą udział w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego i zajęciach edukacyjnych. Organizowane również będą warsztaty z pedagogiem oraz spotkania z doradcą zawodowym i przedstawicielami rożnych zawodów.
Dziś uczniowie klas 1a, 1b i 1c stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej. Ubrani na galowo złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie przed licznie zgromadzonymi rodzicami, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami ze starszych klas zaprezentowali wiersze i piosenki. Po uroczystości rodzice zaprosili swoich pierwszaków wraz z wychowawczyniami na słodki poczęstunek.
W piątek uczniowie klasy 4 uczestniczyli w zajęciach praktycznych nauki jazdy na rowerze. Do naszej szkoły przyjechało ze Skierniewic z WORD-u tzw. miasteczko ruchu drogowego. Każdy miał okazję sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze oraz znajomość znaków drogowych. Pracownicy WODR-u wyjaśnili, jak należy zachować się w trakcie wykonywania podstawowych manewrów np. skręcanie, zatrzymywanie się, oraz to, kto ma pierwszeństwo na róznego typu skrzyżowaniach. Zajęcia pomogą lepiej przygotować sie do egzaminu na kartę rowerową, który odbędzie się w maju.
Szkoła Podstawowa w Domaniewicach przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi. Budowanie podstaw dla kampanii Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”.
Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) to oddolny, międzynarodowy ruch społeczny, dążący do poprawy warunków życia i gospodarowania drobnych producentów żywności i rękodzieła z krajów Globalnego Południa. Dzięki niemu ubodzy mieszkańcy Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Oceanii mogą pracować w godnych warunkach i budować uczciwe stosunki handlowe z bogatszą częścią świata (Globalną Północą)
Celem nadrzędnym tego projektu jest aktywizacja środowisk szkolnych w sprawach dobra wspólnego, jakim jest zrównoważony rozwój, którego elementem jest Sprawiedliwy Handel (Fair Trade)
30 października 2014 roku w ramach działań projektowych uczniowie klasy szóstej wezmą udział w warsztatach na temat Sprawiedliwego Handlu. Zajęcia prowadzić będzie trenerka edukacji globalnej z łódzkiego Ośrodka Działań Edukacyjnych „Źródła”
Opiekę nad realizacja tego projektu w szkole sprawuje p. Małgorzata Pawlata
W dniu 09.10 2014 roku już po raz kolejny uczestniczyliśmy w Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze.
W pielgrzymce wzięło udział 18 uczniów z klasy VI wraz z pocztem sztandarowym, pod opieką nauczycieli p. Marii Rucińskiej i p. Anny Kosiorek. Sprzed szkoły wyjechaliśmy
o godz. 7.00. Po drodze odmówiliśmy Część Światła Różańca Świętego, prosząc Boga
o bezpieczną i szczęśliwą podróż i potrzebne łaski dla całej społeczności naszej szkoły.
Na Jasną Górę dojechaliśmy na godz. 10.20. Sześcioro uczniów z nauczycielem udało się na Wały Jasnogórskie z pocztem sztandarowym, a pozostali uczniowie z opiekunem przeszli na plac przed Wałami. Na Jasnogórskich Wałach zgromadziło się około 25 tys. pątników z ponad 500 szkół noszących imię Św. Jana Pawła II. Na uroczystość przybyli uczniowie, młodzież, rektorzy, dyrektorzy, księża, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz władze oświatowe.
O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował biskup Henryk Tomasik, Duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Ojciec Sebastian Matecki przypomniał, że intencją tej pielgrzymki jest ,,przybliżanie duchowości Jana Pawła II, jego świętości, aby żyć tą ideą, jaką on zaszczepiał w ludzkie serca, w serca młodych” oraz aby dziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, a także prosić o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Ojczyznę.
Również abp Celestino Migliore w homilii powiedział, że ,,szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.
Podczas Mszy Św. Został poświęcony sztandar Rodziny Szkół Im. Jana Pawła II przez abp Celestino Migliore. Na zakończenie Eucharystii złożyliśmy Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej wszystkich społeczności szkolnych noszących im. Jana Pawła II. Został też odczytany telegram, który zostanie wysłany do Papieża Franciszka.
Po Mszy Św. udaliśmy się do Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, aby w modlitwie przed Cudownym Obrazem Polskiej Madonny powierzyć przywiezione w naszych sercach radości, kłopoty, troski, intencje osobiste, aby zawierzyć Matce Bożej całą naszą społeczność szkolną.
Pogoda była wspaniała, dlatego wolny czas poświęciliśmy na zwiedzanie Jasnej Góry. Byliśmy w Kaplicy, w Bazylice i w Skarbcu, gdzie oglądaliśmy zgromadzone eksponaty.
Z Jasnogórskiej wieży podziwialiśmy panoramę Częstochowy. Mieliśmy także czas na zakup pamiątek.
Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy znaczek XIV Pielgrzymki, „10” różańca oraz obrazek
z modlitwą do Św. Jana Pawła II.
Do szkoły bezpiecznie i szczęśliwe dowiózł nas szkolnym busem kierowca- p. Krzysztof Wawrzyn, a nasz pobyt utrwalił na zdjęciach p. Jacek Felczyński. Do domów wróciliśmy około godziny 19.30.
Pielgrzymka umocniła nas w wierze i mamy nadzieję, że w naszym życiu będziemy czerpać mądrość z nauczania Świętego Patrona naszej szkoły.
Gminny Ośrodek Kultury w Domaniewicach zaprosił dziś uczniów klas 4 - 6 na przedstawienie "Uwierz w siebie". Przed uczniami wystąpili aktorzy Teatru "Kurtyna" z Kakowa ze spektaklem o tematyce profilaktycznej.
W poniedziałek w naszej szkole odbył się koncert z okazji "Dnia nauczyciela". W tym wyjątkowym dniu gościliśmy wójta- pana Pawła Kwiatkowskiego, a także emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi. Korzystając z okazji wójt gminy złożył wszystkim obecnym najlepsze życzenia z okazji Święta Edukacji, a także przekazał nagrody dla pani dyrektor Stanisławy Felczyńskiej oraz pań Marii Rucińskiej i Anny Żurańskiej-Więcek. Swoje nagrody przyznała też dyrektor szkoły dla wyróżniających się nauczycieli oraz dla wszystkich pracowników obsługi. Następnie wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu naszych uczniów, którzy dla nas śpiewali, recytowali wiersze, tańczyli i grali na instrumentach. Po koncercie nauczyciele i goście udali się na poczęstunek przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego działający przy naszej szkole.