Co roku uczniowie klasy 4 przystępują do egzaminu na kartę rowerową. Nasi czwartoklasiści są już po egzaminie teoretycznym, i większość z nich zaliczyła jazdę praktyczną po specjalnie wyrysowanym torze na boisku szkolnym. Zdjęcia w Galerii.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy do uroczystej Mszy Św. odprawionej dla społeczności naszej szkoły. Następnie uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Małgosi Pawlaty i Basi Jędrzejczak zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Na koniec akademii wszyscy odśpiewali piosenkę zespołu "Arka Noego" pod tytułem- Taki duży, taki mały może świętym być. Zdjęcia w Galerii.
Jutro obchodzimy święto naszej szkoły. O godz. 9:30 dla naszych ucznów i nauczycieli odprawiona zostanie msza św., po której klasa 5 zaprasza na akademię dotyczącą życia i pontyfikatu Patrona szkoły- Jana Pawała II. Jutro wszystkich obowiązuje strój galowy.
W dniach 30 maja (poniedziałek) - 2 czerwca (czwartek) w naszej szkole odbędzie się zbiórka:
1. makulatury,
2. plastikowych nakrętek.
Paczki makulatury (zważone w domu) oraz worki z plastikowymi nakrętkami (policzone w domu) zostawiamy na podwórku szkolnym przy drzwiach do kotłowni. Paczki i worki powinny być dobrze zabezpieczone przed rozerwaniem. Ilość kilorgamów makulatury i ilość sztuk nakrętek zgłaszamy do p. Jadwigi Wojcieszek lub p. Dominiki Kantorek.
J. Wojcieszek LOP, Dominika Kantorek SU
W dniu 10 maja klasy IIIa, IIb i IIa pojechały na jednodniową wycieczkę do Gniezna, Biskupina i Kruszwicy. Uczniowie zobaczyli pierwszą stolicę Polski oraz poznali dzieje św. Wojciecha. W Biskupinie, w najstarszej osadzie, wykonali prezenty dla swoich mam. W Kruszwicy oglądali panoramę okolicy z Mysiej Wieży. Uczniowie porzypomnieli sobie również legendę "O Popielu, którego myszy zjadły". Wszyscy powrócili do domu z uśmiechami na twarzach.
18 maja 2016r. cała klasa 5 oraz kilkoro uczniów z innych klas, pod opieja p. J. Wojcieszek, R. Pietrasiak i St. Markowskiej, wybarała się na jednodniową wycieczkę. Celem podróży była kopalnia soli w Kłodawie oraz Park Zdrojowy i tężnie solankowe w Inowrocławiu. Trasa turystyczna w kopani znajduje sie na głębokości 600 m pod ziemią, Na ten poziom zjeżdżaliśmy windą. Aby nic nam sie nie stało, każdy musiał mieć na głowie ochronny kask. Po korytarzach kopalni oprowadzał nas przewodnik, który ciekawie opowiadał o powstaniu złóż soli na obszarach Polski, historii kopalni i produkcji soli spożywczej. Kto chciał, mógł osobiście sprawdzić, że sól jest naprawdę słona a chodniki w kopalni są drążone w potężnych pokaładach solnych. Po wizycie w kopalni pojechaliśmy do Inowrocławia, gdzie istnieje wiele sanatoriów, wykorzystujących zdrowotne właściwości soli do leczenia różnych schorzeń. W uzdrowisku tym założono też piękny park zdrojowy, po którym mogą spacerować kuracjusze, oraz wybudowano ogromne tężnie. Tężnie to konstrukcja składająca sie z tysięcy gałązek po których spływa solanka i wzbogaca powietrze w składniki mineralne. Oddychanie takim powietrzem leczy m.in. choroby układu oddechowego. Na koniec wycieczki oczywiście obowiązkowo była wizyta w McDonaldzie. Choć pogoda nam nie dopisała to wycieczka i tak była bardzo udana.
Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w Galerii.
Dnia 16.05.2016 r. (poniedziałek) uczniowie klas III-VI wyjechali na wycieczkę do Wrocławia. Po ok. 280 km jazdy dotarliśmy do celu. Najpierw, obejrzeliśmy budynek Wrocławskiej Szkoły Filmowej oraz Hali Stulecia. Następnie, udaliśmy się do położonej w malowniczym parku Szczytnickim i otoczonej Pergolą multimedialną wrocławską fontannę, która jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Kolejnym celem naszej podróży był ogród zoologiczny. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Na miejscu, zwiedziliśmy Afrykarium- unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wrocławska starówka. Wspólnie obejrzeliśmy piękne barokowe kamienice, Piwnice Świdnicką oraz szklaną fontannę. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż Wrocław to piękne miasto i warte ponownego odwiedzenia.
Zdjęcia w galerii
Wszyscy wiemy, że Internet może pomagać uczniom, ale też i szkodzić, kiedy jest niewłaściwie wykorzystywany. Dzisiejszy spektakl profilaktyczny ukazywał to złe wykorzystanie Internetu- do szantażowania, poniżania i ośmieszania drugiej osoby. Aktorzy w bardzo przystępny sposób pokazali uczniom, jak wiele złego może przynieść złośliwie wstawiony do Internetu film lub zdjęcie. Jak wiele cierpienia, nerwów i stresu przeżywają młodzi ludzie, kiedy widzą nieprawdę publikowaną na swój temat w sieci. Internet jest bardzo pożytecznym narzędziem pracy, ale tylko w rękach odpowiedzialnych ludzi, a publikowanie informacji bez wiedzy drugiej osoby jest karalne. Zdjęcia w Galerii.
Dziś w Gimnazjum w Popowie odbyła się XIV edycja konkursu matematyczno-ekologicznego. Jest to konkurs organizowany dla uczniów klas 6 ze szkół podstawowych z terenu całego powiatu łowickiego. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Kosiorek i Eryk Dudkiewicz. Najpierw wszyscy uczestnicy (a było ich 42) przystąpili do pisania testu, który składał się z części matematycznej i przyrodniczej. Organizatorzy przeznaczyli na to aż 1,5 godziny. Po zmaganiach umysłowych, uczniów zaproszono na Mały Festiwal Nauki przygotowany przez gimnazjalistów, którzy prezentowali wiele bardzo ciekawych doświadczeń fizycznych i chemicznych. W tym czasie inna klasa gimnazjum przygotowała poczęstunek składający się z samych zdrowych i ekologcznych produktów. Było więc dużo owoców i warzyw, zdrowych sałatek, kanapek, ciasteczek, napojów. Wszystko elegancko podane na pięknie nakrytych stołach. Obok znajdowały się kartki z opisem produktów spożywczych użytych do wykonania potrawy. Naszym chłopcom najbardziej smakowały naleśniki ze ....szpinakiem :) Zdjęcia w Galerii.
Dziś uczennice z klasy 6 zaprosiły nas na wspaniałą lekcję historii. Wspólnie oglądaliśmy ciekawe przedstawienie dotyczące ważnych dla Polaków wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji. W trakcie przedstawienia mogliśmy wysłuchać wielu patriotycznych pieśni i obejrzeć prezentację multimedialną. Akademię przygotowała p. A. Żurańska-Więce, we współpracy z p. A. Stajudą.
Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły w konkursach organizowanych przez Szkołę Podstawową w Jamnie. Szkoła ta prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Oświaty, była gospodarzem konkursów ortograficznego, matematycznego i ekologicznego dla dzieci z klas 1-3 i 4-6. Oto lista finalisów, którzy wraz ze swoimi opiekunami, zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie połączone z wręczeniem nagród, w dniu 18 maja 2016r. w Szkole Podstawowej w Niedźwiadzie.
- Oskar Felczyński, finalista Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego,
- Julia Grabowicz, finalistka: Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego, Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego,
- Dawid Imiołek, finalista Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego,
- Wojciech Kośmider, finalistę Turnieju Wiedzy Przyrodniczej,
- Ilona Kucharek, finalistka Turnieju Wiedzy Przyrodniczej,
- Kacper Kuciński, finalista Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego,
- Patrycja Markowicz, finalistka Turnieju Wiedzy Przyrodniczej,
- Maja Mróz, finalistka Turnieju Wiedzy Przyrodniczej,
- Jagoda Pawlata, finalistka: Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego, Turnieju Wiedzy Przyrodniczej,
- Natalia Pęczkowska, finalistka Turnieju Wiedzy Przyrodniczej,
- Tymoteusz Ruciński, finalista Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego,
- Szymon Zagajewski, finalista Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego,
Uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.
Więcej na http://www.zsjamno.szkolnastrona.pl/
12 maja 2016r. (czwartek) o godz. 15:30 odbędzie się zebranie z rodzicami.
W czwartek, uczniowie z klas 4-6 uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci- Zuzanną Orlińską. Spotkanie odbyło się Gminnym Ośrodku Kultury. Pisarka ciekawie opowiadała o bohaterach swoich książek i odpowiadała na liczne pytania dzieci. Po prelekcji można było zakupić wybrane pozycje i otrzymać autograf autorki.
Opłata za zupy za miesiąc maj wynosi 23,40 zł. Płatne do 10 maja w sekretarciacie lub do wychowawców klas.
Uczennica klasy 4 - Julia Grabowicz (opiekun J. Wojcieszek), zajęła I miejsce w swojej grupie wiekowej w konkursie przyrodniczym "Jestem mistrzem ekologii", który odbył się w zeszłym tygodniu w Szkole Podstawowej w Jamnie. Julia wykazała sie świetną wiedzą, i z dużą przewagą pokonała swoich równieśników z innych szkół z powiatu łowickiego, uzyskując 38 punktów na 44 możliwych do zdobycia. Julii serdecznie gratulujemy!
Przed nami długi weekend. 1 i 3 maja są to dni świąteczne. Natomiast 2 maja (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych- w tym dniu nie ma lekcji.
Uczennica klasy 4 - Kinga Czubiak (opiekun A. Żurańska-Więcek), otrzymała nagrodę na szczeblu wojewódzkim w konkursie plastycznym "Zapobiegamy pożarom". Jej praca będzie reprezentować nasze województwo na etapie ogólnopolskim. Trzymamy kciuki za Kingę, aby jej praca wygrała całe ogólnoplskie zmagania.
Z okazji Dnia Ziemi, dnia 19.04 Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs pt. "Moda ekologiczna". Dnia 26.04 (wtorek) na sali gimnastycznej odbył się finał konkursu w postaci pokazu mody. Uczniowie klas 0-3 oraz przedszkola "Żabka" zaprezentowali w sumie 15 pięknych i ekologicznych stylizacji, wykonanych z materiałów wtórnych (papieru, plastiku, metalu itp.).
Na początku pokazu wybrano komisję oceniającą. W jury zasiadło 6 osób: p. dyrektor, przewodnicząca SU, zastępca SU, członek SU oraz 2 nauczycieli. Członkowie komisji przyznawali indywidualnie od 0 do 10 punktów.
Już teraz przedstawiamy wyniki konkursu:
I miejsce- Weronika Osówniak (klasa 3b)
II miejsce- Tomasz Radomski (klasa 1b), Antoś Felczyński (klasa 0a), Natalia Szczołko (przedszkole "Żabka")
III miejsce- Amelia Zajkowska (klasa 2a)
Liczyliśmy na Waszą kreatywność i zaangażowanie i nie przeliczyliśmy się. Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu:-)
Samorząd Uczniowski
W piątek odbył się w Łowiczu powiatowy etap powiatowy turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowy. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z kl. 5: Oskar Felczyński, Maciek Kleszcz i Mateusz Luśtak. Mieli oni do rozwiązania test, składający się z 25 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego, a nastepnie musieli wykazać się świetną jazdą na rowerze po specjalnie wyrysowanym torze. Wśród wszystkich reprezentacji szkół podstawowych, chłopcy zajęli wysokie 4 miejsce. Jednak tylko drużyna z pierwszego miejsca będzie reprezentować nasz powiat na etapie wojewódzkim.