15 MAJA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY
Ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Rodzin jest doskonałą okazją do przypomnienia doniosłej roli rodziny.
„Najważniejsza jest rodzina” ( autor nieznany )
Zawsze wszystko się udaje
Cztery ręce, to nie dwie
Razem z tatą pomagamy
Kiedy mama czegoś chce.
Pomagamy sobie wszyscy
Bo od tego jest rodzina
Od niej uczysz się wszystkiego
Tak się życie twe zaczyna.
,,Rodzina to podstawowa grupa społeczna. To właśnie w rodzinie kształtujemy swoje postawy i system wartości. Tu też nabywamy umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w życiu społecznym. Rodzina wpływa na osobowość, poglądy i późniejsze wybory. Udane życie rodzinne w znacznym stopniu polega na okazywaniu sobie przez członków rodziny wzajemnego szacunku, a także na pielęgnowaniu wrażliwości na los drugiego człowieka."
źródło: www.gov.pl
Opracowanie: Liliana Redzisz
Chcielibyśmy zaprosić dzieci, młodzież, a także rodziców do udziału w kampanii edukacyjnej "Dzień bez Śmiecenia". W tym roku zorganizowany zostanie teleturniej, gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a także wziąć udział w konkursie.
WIĘCEJ INFO tutaj:
Informacja_DBS.pdf
http://dzienbezsmiecenia.pl/co-to-jest-dzien-bez-smiecenia/przylacz-sie-do-akcji/
https://www.rekopol.pl/edukacja-ekologiczna/publiczne-kampanie-edukacyjne/
Uczniów klas 5 - 8 zapraszamy do udziału w konkursie
"Zdrowi i aktywni w Rodzinie".
Więcej szczegółów w regulaminie: Reg._konkursu_foto-video.docx
Zapraszamy uczniów klas 0 oraz 1-3 do udziału w konkursie plastycznym "Wolny czas z rodziną". Więcej szczegółów w regulaminie:
9 maja Dzień Europy
Sprawdź swoją wiedzę o Unii Europejskiej i wypełnij Quiz
kliknij poniższy link:
Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.
Nasza szkoła również włącza się w ogólnoeuropejskie obchody Dnia Europy, ale prezentujemy Unię Europejska troszeczkę inaczej:) a jak? ..... zapraszamy do obejrzenia prezentacji multuimedialnych przygotowanych dla Was przez panie: Annę Ignaczak-Kamińską, Renatę Ledzion-Pytkowską i Emilię Strugińską.
Dzien_europejski_inaczej_oda.pptx
Dzień Godności Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną
5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z z trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych.
DRODZY RODZICE I DROGIE DZIECI - GORĄCO POLECAM BARDZO WZRUSZAJĄCY UTWÓR, KTÓRY PŁYNIE PROSTO Z SERCA DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO.
https://www.youtube.com/watch?v=7Ov72Dfl4KI
Opracowanie: L.Redzisz
Z okazji Dnia Strażaka przekazujemy wszystkim Strażakom najserdeczniejsze życzenia. Składamy Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego oraz gorące podziękowania za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi.
Składamy szczególne podziękowania dla PSP w Łowiczu za zaangażowanie i gościnę podczas zajęć z uczniami naszej szkoły.
Życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Domaniewicach
Na konkurs dla najmłodszych "Polskie symbole narodowe", wpłynęło wiele wspaniałych prac.
Przyznano nagrody w 2 kategoriach:
I kategoria - przedszkole
1. miejsce Igor Krystyjanik, gr. Żabki;
2. miejsce Maja Kamińska, gr. Stokrotki;
II kategoria - zerówki
1. miejsce Hubert Kowalczyk, gr. 0b;
2. miejsce Mrozowicz, gr. 0b;
3. miejsce Julia Kamińska, gr. 0a.
Pozostałe prace zostały wyróżnione:
- przedszkole - Joanna Warda, gr. Motylki; Nadia Jurga, gr. Stokrotki;
- zerówki - Jakub Grabowicz, gr. 0b; Nadia Kapusta, gr. 0b; Pola Szychowska, gr. 0b.
Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplom i nagrodę książkową - laureaci, a kolorowankę - wyróżnieni.
Nagrody można odbierać ze szkoły od środy
06.05.2020 r. w godz. 7.00-15.30.
Gratulujemy i dziękujemy za udział.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. chwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.
Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zachęciła uczniów klas I-III do wykonania ilustracji bohatera ze swojej ulubionej książki. Uczniów klas V-VIII zachęcaliśmy do zrobienia zdjęcia swojej ulubionej książki oraz napisania bardzo krótkiego komentarza, dlaczego właśnie ta książka została przez Was wybrana. Bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji. Otrzymaliśmy bardzo ciekawe prace oraz interesujące komentarze. Oto niektóre z nich:
,,Moją ulubioną książką jest album Skarby Unesco, ponieważ można w nim zobaczyć wiele fascynujących zabytków i zamków w całej Polsce” Tomasz Radomski klasa Vb;
,,Moją ulubioną książką jest Harry Potter i Książę Półkrwi. Lubię tę książkę, ponieważ jest interesująca, ciekawa i przygodowa” Adrian Grzelak Vc;
,,Moją ulubioną książką jest album Cuda natury, ponieważ można zobaczyć w niej i przeczytać o wielu fascynujących miejscach na całej Ziemi” Aleksandra Radomska, córka Roberta klasa VIIb;
,,Pajączek na rowerze Ewy Nowak to mega ciekawa, napisana fajnym językiem, wciągająca książka. Nie można się od niej oderwać, coś jak rozgrywka w "Fortnite". Czytałem ją z przyjemnością. Gorąco polecam! 10/10” Wiktor Tomasik Va;
,,W pustyni i w puszczy to fascynująca przygoda” Adrian Koper Vc;
Felix, Net i Nika – cykl książek science fiction poleca Piotr Koper VIb
Ilustracje swoich ulubionych bohaterów nadesłali uczniowie: Łucja Jarota Ia, Gabrysia Bródka Ia, Kinga Radzikowska IIIb, Marika Karcz Ia, Patrycja Siek IIa, Maja Polit IIIb, Krystian Milczarek IIIa.
Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania i gratulujemy zaangażowania w propagowanie czytelnictwa. Zachęcamy do skorzystania z propozycji i czytania! Zdjęcia możemy podziwiać w Galerii.
Tekst: B. Tomala, Zdjęcia: uczniowie klas 1-8.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Polskie symbole narodowe". Konkurs kierowany jest do uczniów klas zerowych i przedszkolnych.
Cele konkursu:
-uczczenie rocznicy Konstytucja 3 Maja;
-uwrażliwienie na wartości patriotyczno-narodowe;
-wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych i narodowej dumy;
-stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową;
-rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania wolnego czasu.
Organizatorki: A. Bródka, E. Majewska, A. Jurga
Więcej w informacji w Regulaminie:
konkurs-plastyczny_SP1_(1).odt
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznaja do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Przed świętami Wielkanocnymi, uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do akcji zdobienia jajek "Ale jaja z Domaniewic!!!" zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Domaniewicach. Świąteczne pisanki zostały przekazane żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej XLI Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Republice Kosowa. Na ręce pani dyrektor Marzeny Sadowskiej, żołnierze przesłali nam podziękowanie, wraz z najlepszymi życzeniami.
Pojawiające się coraz nowsze informacje o pandemii, mogą powodować poczucie zagrożenia, paniki i wszechogarniającego lęku, a także prowadzić do frustracji, agresji i przejawów przemocy.
W związku z tym w Gminnym Ośrodku Pomocy w Domaniewicach uruchomiono pomoc dla osób i rodzin z problemami przemocy domowej. Więcej informacji znajduje się w linku poniżej:
Samorząd województwa łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na telefony od młodych ludzi czekają specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.
Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00. Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj). W sumie to aż 12 godzin dyżuru dziennie – 7 dni w tygodniu!!!
Telefon działać będzie od 20 kwietnia do 14 czerwca br.
Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii. Konieczność pozostania przez dzieci i młodzież w domach, zamknięcie, brak możliwości wychodzenia, korzystania z aktywności fizycznej, instytucji kultury, ale przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami. Ciągłe przebywanie z osobami dorosłymi w ograniczonej przestrzeni życiowej. Wszystkie te sytuacje związane z brakiem zaspokojenia potrzeb powodują u młodych ludzi frustrację, niechęć do nauki, próby samodzielnego wyjścia z domu. Nieodnajdywanie się w nowych warunkach może przyczynić się do powstania lub pogłębienia się np. stanów kryzysu emocjonalnego. Młodzież nie ma z kim porozmawiać o tym co przeżywa, o swoich obawach, o swoim stanie psychofizycznym. Powstał więc pomysł uruchomienia „szybkiej linii pomocy”.
Dzieci i młodzież uzyskają wsparcie w następujących obszarach:
– Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)
– Dokonywanie samouszkodzeń
– Myśli, plany i zamachy samobójcze
– Konflikty i nieporozumienia
– Straty, w tym rozstania i żałoba
– Kryzysy wieku adolescencji.
Samorząd Województwa Łódzkiego chce odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego.