Regulamin zachowania w szkole

REGULAMIN ZACHOWANIA W SZKOLE

1. Na terenie szkoły obowiązują postanowienia Statutu. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły są zobowiązani do zapoznania się z dokumentem i przestrzegania go.

2. Uczniowie zachowują się kulturalnie i godnie zarówno w szkole, jak i poza jej terenem. Okazują szacunek nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz innym uczniom. Używają pozdrowień (dzień dobry, do widzenia) i zwrotów grzecznościowych (proszę, przepraszam, dziękuję).

3. Każdy uczeń na obowiązek reagować na wszelkie akty przemocy (w tym: wulgarność, wandalizm) samodzielnie lub z pomocą innych osób, poprzez natychmiastowe zgłoszenie tego faktu nauczycielowi, dyrekcji lub innym pracownikom szkoły.

4. Każdy uczeń na obowiązek zachowywać się tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

5. Podczas przerw uczniom nie wolno:

•  samowolnie opuszczać budynku i terenu szkoły;
  • bez przyczyny przebywać w toaletach i w salach lekcyjnych;
  • spędzać przerw w sali gimnastycznej i na korytarzu prowadzącym do hali;
  • przebywać w holu wyznaczonym nie dla swojej klasy (wyjątek wyjście na zupę i do biblioteki);
  • otwierać okien i wychylać się przez nie;
  • siadać na parapetach okiennych i grzejnikach, leżeć na podłodze;
  • urządzać niebezpiecznych zabaw, bójek i przepychanek, podstawiać nóg;
  • biegać po korytarzach i po schodach;
  • krzyczeć i hałaśliwie zachowywać;
  • pozostawiać po sobie śmieci;
  • palić, pić i zażywać substancji zabronionych.

6. Podczas przerw uczniowie poszczególnych klas przebywają na wyznaczonym holu oraz stosują się do poleceń nauczyciela dyżurującego.

7. Uczniowie i rodzice przyprowadzający dzieci wchodzą do szkoły wejściami znajdującymi się najbliżej ich szatni. Rodzice i osoby odwiedzające szkołę wchodzą wejściem głównym.

8. Uczniowie szkoły nie mogą korzystać z wyjść przeznaczonych dla oddziałów przedszkolnych i pracowników administracyjnych (na tyłach szkoły).

9. Zabrania się wprowadzania osób trzecich na teren szkoły. Osoby postronne zobowiązane są zgłosić się na dyżurkę i przedstawić pracownikom powód przybycia do szkoły.

10. Uczniów obowiązuje zmiana obuwia i pozostawianie ubrań wierzchnich w szatni. Szatnia jest zamykana poza godzinami rozpoczęcia i zakończenia zajęć.

11. Uczniowie zobowiązani są przychodzić na zajęcia lekcyjne nie wcześniej niż 10 min przed rozpoczęciem lekcji. Nie dotyczy to uczniów korzystających ze świetlicy.

12. Po dzwonku na lekcję należy ustawić się przed salą lekcyjną lub w wyznaczonej części korytarza w oczekiwaniu na przyjście nauczyciela. Do sali wchodzi się w obecności nauczyciela.

13. Przebywając na korytarzu w czasie lekcji, należy zachować ciszę oraz starać się jak najszybciej udać do sali, do świetlicy lub wyjść ze szkoły.

14. Na zupy należy udawać się do świetlicy na swojej przerwie obiadowej i przestrzegać zasad dobrego zachowania podczas spożywania posiłku.

15. Zabrania się wnoszenia na teren szkoły lub/i używania przedmiotów, środków lub substancji zagrażających zdrowiu i życiu (np. ostrych narzędzi, gazu, petard, kijów, alkoholu, papierosów, e-papierosów, substancji odurzających, itp.). Każde zauważone niebezpieczeństwo i zagrożenie należy natychmiast zgłosić.

16. Na lekcjach i zajęciach świetlicowych i dodatkowych obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, chyba że za zgodą nauczyciela w celach edukacyjnych, zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz - obowiązuje na terenie całej szkoły.

17. Nie wolno niszczyć mienia szkoły oraz dekoracji i gazetek, znajdujących się na korytarzach i w salach. Należy szanować cudzą własność. Szkoła nie bierze odpowiedzialności za rzeczy wartościowe przynoszone przez uczniów do szkoły.

18. Należy korzystać z automatów usytuowanych w wyznaczonych dla danych klas częściach holu: kl. I-IV – stara część szkoły, kl. V-VIII i gimnazjum – nowa część szkoły.

19. Próby kradzieży, wymuszania, zastraszania innych będą surowo karane.

20. Z urządzeń i sprzętów sportowych w sali gimnastycznej, w siłowni i na boisku szkolnym uczniowie mogą korzystać tylko pod opieką nauczyciela.

21. Korzystając z sanitariatów, należy pozostawić po sobie porządek, zakręcać wodę, nie nadużywać środków toaletowych, do kabin wchodzić pojedynczo.

22. Śmieci wyrzucać należy do odpowiednich pojemników – przestrzegając segregacji.

23. Uczniowie odpowiadają za powierzony kluczyk do przydzielonej im szafki szkolnej.

24. Codzienny strój ucznia jest czysty, schludny, bez zbędnych ozdób. W szkole nie nosi się nakrycia głowy. W dniach świąt szkolnych i uroczystości obowiązuje strój galowy.

25. Jeżeli uczeń samowolnie opuści zajęcia lekcyjne lub/i budynek szkoły, odpowiedzialność za to ponoszą jego rodzice. Opuszczone zajęcia nie mogą być usprawiedliwione.

26. Uczniowie dowożeni po wyjściu z autobusu przechodzą prosto do szkoły, nie oddalając się poza teren szkoły. Stosują się do poleceń osoby sprawującej opiekę w autobusie oraz nauczyciela oczekującego na przywóz.

27. Po zakończonych zajęciach uczniów do szatni sprowadza nauczyciel. Uczniowie opuszczają szkołę samodzielnie lub z opiekunem, udają się do świetlicy lub odjeżdżają autobusem szkolnym. Uczniów młodszych klas do autobusu odprowadzają pracownicy szkoły.

28. W starszych grupach opiekun świetlicy decyduje, czy uczniowie oczekują na odwóz w sali czy przed budynkiem szkoły.

29. Regulamin zachowania w szkole ulega ewaluacji. Zmiany będą nanoszone do końca sierpnia każdego roku. Zmian dokonuje Rada Pedagogiczna na wniosek nauczycieli, rodziców, uczniów.

30. Regulamin z dnia 01.10.2018 r. zaktualizowano 31.08.2022 r.